Hur resonerar FK egentligen? Underhåll
Min man har ett barn från en tidigare relation, som han haft varannan helg och betalat ca 1200 i underhåll varje månad för.
Men sedan i våras har han haft barnet tors-tis varannan vecka istället. Mamman ville inte gå med på det först, men efter ett antal samtal på familjerätten gick hon med på att utöka umgänget.
Ändå får han betala 1200 kr/mån i underhåll, för att mamman inte vill skriva på hur mycket han har barnet!
Han har pratat med FK, och de säger att om inte mamman skriver på så måste det finnas en dom på umgänge innan de kan minska underhållet!
Hur sjukt som helst, ska det verkligen vara så?
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-12-21 12:30
Eftersom det tydligen kan missuppfattas: Det finns ett avtal från familjerätten på umgänget. Men det räcker inte, det ska finnas en dom från tingsrätten (och tiden för överklagan ska ha gått ut till och med!) enligt senaste svaret från FK.