Bebis mjölkallergi/laktosintollerant?? Snälla behöver råd!
Har en dotter på 7 veckor som jag helammar. Jag funderar på om hon kan vara allergisk? Behöver verkligen råd från er erfarna!
När hon ätit spyr hon ofta mycket och är väldigt besvärad/ ont i magen. Man ser och hör på henne att hon blir riktigt ledsen.
Utslag eller så har hon inte. Hon bajsasr väldigt ofta, det där typiskt gula bajset som ammande bebisar har. Hon har mycket gaser i magen, som besvärar henne och som hon får kämpa för att få ut. I morse låg hon i en timme och kämpade med att bajsa, så då kändes det som att hon var förstoppad.
Har provat Minifom i en vecka utan resultat, detta efter råd från BVC. Där säger dom för övrigt att det man äter inte böhöver påverka barnet, att det mest är "skrönor" vilket låter konstigt enligt mig! De säger också att det är om man äter mycket mjölkprodukter som de reagerar, men så behöver det väl inte vara!?
Behöver råd om vad ni tror det kan vara och även lite hur jag ska äta för att se om hon mår bättre. Just nu lyssnar jag hellre på er än på BVC!
För hur fungerar det med amningen vid eventuell allergi`?
Tacksam för hjälp!