Liten bebis, ni med erfarenhet!!!
Hej tjejer!!
Jag var på RUL i veckan. De mätte och tittade och bebis ville liksom inte visa ansikte framifrån hur vi än vände och tryckte. Inget konstigt med det men mätningarna visade oxå att bebis var -11, vilket var inom ramen för ok men precis (+ - 12 dagar är tydligen inom ramen). Vet när jag hade ÄL och när vi sexa så min tidigare BF från kub vecka 12 stämmer.. De ändrade inte BF men ska på nytt RUL nästa vecka för att få se ansikte och ta nya mätningar :)
Har läst och googlat och sett artiklar där det framgår att flickfoster kan visa sig vara mindre även i början av andra trimestern och att man ska vara vaksam så de inte flyttar fram BF för att få överburenhet??
Någon med erfarenhet eller annan vetskap om just små bebisar i vecka 18, står ju oftast att alla foster är i stort sätt lika fram till vecka 20??
Tack på förhand!!!