Mjölkfri kost = bara utan komjölk?
När man utesluter mjölk ur kosten pga magknip hos bebisen, gäller det då bara komjölk? Dvs kan jag äta get- eller fårost?
När man utesluter mjölk ur kosten pga magknip hos bebisen, gäller det då bara komjölk? Dvs kan jag äta get- eller fårost?
Nej det ska du också utesluta. Uteslut även soja, mitt barn utvecklade även allergi mot det när dagis började ge sojamjölk.
Du ska utesluta allt som innehåller mjölkprotein. För det är oftast proteinet de reagerar på. Här är en lista på ord som innehåller mjölkprotein.
Mjölk/Mjölkprodukter
Fil/Filprodukter
Grädde
Margarin
Messmör/Mesost
Ost
Mjukost
Keso
Kesella
Smör
Yoghurt
Matlagningsyoghurt
Creme fraiche
Mjölkpulver
Kärnmjölkspulver
Skummjölkspulver
Gräddpulver
Torrmjölk
Ostpulver
Kvarg
Vassle/Vasslepulver
Vegetabiliskt margarin
Animaliskfett
* Laktos
Jaha, det var ju synd... Fick tipset av en annan mamma att getost är ok (vilket hon fick veta av BVC), men då var det alltså fel. Tyckte väl att det vore lite konstigt om det bara vore komjölk man ska utesluta.
Nej get och fårostproteinet är så snarlikt mjölkprotein att man bör undvika det.
Det beror ju på. Man kan visst vara allergisk bara mot komjölksprotein. Jag klarar av både get och buffel. Gjorde de inget test specifikt på ko, get, får och buffel?
Jaha. För bebisen, missförstod. Då är det nog bäst att utesluta allt, ja.
Uteslut allt medan du testar om det gör någon skillnad för magknipet. Om det ger effekt kan du ju alltid prova att införa och se om det funkar med get/får.
För min ena son funkade det att äta fetaost, chevre och andra get- och fårostar.
Risken för korsreaktioner är väldigt stor och det är därför man ska undvika även get- och fårmjölksprodukter. Detsamma gäller ju som sagt även soyaprodukter. Men sen beror det såklart på hur kraftig allergin är, och det vet man ju kanske inte redan i spädbarnsålder.