Loriyana skrev 2013-10-14 19:32:13 följande:
En bekant till mig förlorade sitt barn efter FVP, så visst finns det risker. Men det är upp till er huruvida ni vill utsätta ert barn för den risken eller inte. Jag antar att ni har goda anledningar till det? Lycka till!
Det hade räckt med att du skrivit din första mening, det hade varit relevant för tråden. Men när du sen i andra meningen verkar döma oss som gör dessa prover, så går du för långt! Ingen har bett om ditt ställningstagande eller din personliga åsikt!
Precis som TS antyder i sitt första inlägg så är hon ju gott o väl medveten om att det finns risker med provet. Och vi som gör proverna är beredda att ta den lilla risk.
Personligen avbröt vi vår första graviditet pga avvikelse som högst sannolikt hade lett till ett sent missfall. Jag kan inte se något fel i det och att du eller annan har rätt att döma mig för att jag inte 'värdesätter' liv eller vad du skrev senare. Sen kan jag tycka att det är just det man gör (dvs värdesätter liv) om man 'räddar' ett barn från att födas in i en sjuk kropp, det är av kärlek och ansvarsfullhet som man gör det som förälder. Ingen ska behöva bli utsatt att födas in i en sjuk kropp om man har chansen att förhindra det. Men den diskussionen ska vi nog ta i en annan tråd.