Circadin till 5 åring med ADHD
Hej.
Jag har en son som är 5 år (fyller 6 i januari) och vi har precis fått diagnosen ADHD. Idag var vi hos en läkare (via BUP-mottagningen) som skrev ut och rekommenderade oss att börja medicinera med Circadin 2 mg. Detta för att han lättare ska komma till ro på kvällen och sova lite längre och sammanhängande. Som det ser ut nu så tar nattningen 1-½ timme tills han sover och trots att han somnar sent så går han upp vid 6-7 tiden (vaknar ibland däremellan också). Hon rekommenderade oss att börja med 1 tablett och öka till max 2 om det inte hjälpte, och om inte 2 hjälpte skulle vi sluta.
Nu undrar jag om det är någon annan där ute som testat detta på sitt barn som är i ungefär samma ålder. Vad har det gett för effekt? Förstår i och för sig att det säkert kan vara individuellt.
Jag blev nämligen väldigt orolig då jag läste bipacksedeln där det rekommenderades att INTE ges till barn (??). Kändes inte lika bra, trots läkarens rekommendationer :/