• lantisen02

    Sluta nattamma- och amma helt

    Önskar lite råd och synpunkter hur ni gjort eller skulle göra. Pekpinnar undanbedes om att man ska amma till 1 års ålder. Min son är 8 mån och ammar nu bara en gång/dag och då vid ca 5 på morgonen. Han äter bra med mat på dagen och välling innan läggdags, så jag tror inte det är är hunger utan mest mys och få nått varmt i magen så han kan somna om. Vill ta tag i detta, min man vill ge välling då vid 5 men jag är tveksam att "vänja" honom vid att få välling på "natten". Ska jag försöka skjuta på tiden och amma senare och senare tills det är frukostdax? Vill tillägga att han nog är på väg ur värsta separationsfasen. Tycker ni att ja ska vänta ändå till ca 9 mån? Eg tror ja inte att han kommer "sluta" av sig självt. Han har napp så vi stoppar i natten ofta på natten när han vaknar och är ledsen. Hur gjorde ni och när slutade ni amma på natten? Min man är villig att pröva det mesta och han ställer verkligen upp.

  • Svar på tråden Sluta nattamma- och amma helt
  • cosinus

    Försök att skjuta på 5-amningen så den kommer senare och senare. Alltså aktivt söva om ist för att ge bröstet direkt.

    Jag hade aktat mig som tusan för att ge välling i sängen, tycker det verkar jättejobbigt att behöva gå upp och fixa välling. Ska jag ändå vakna och agera ammar jag ju 10 ggr hellre än kliver ur sängen :)

  • lantisen02

    Ja, tack för synpunkten, har varit inne på det spåret att försöka skjuta på amningen senare och senare tills det blir frukost, betyder nog att det blir morgon tidigare men det gör inget.

  • beijer

    Om du måste ge

    Välling vid fem istället för bröstet så värm vatten på kvällen lite varmare än är temperatur o så

    Häller du d i en termos o sen ta du i blandar rätt pulver mängde o lägger i sån dos behållare o så en flaska så slipper du gå upp p värma. D är bara ställa d kämte sängen :)

Svar på tråden Sluta nattamma- och amma helt