Jag dricker aldrig starksprit till frukost på arbetsdagar ...
... och denna levnadsregel är jag stolt över. Har du någon liknande devis? Fast å andra sidan kör jag aldrig långtradare nykter heller.
... och denna levnadsregel är jag stolt över. Har du någon liknande devis? Fast å andra sidan kör jag aldrig långtradare nykter heller.
Det låter förfärligt att du späkar dig på sådant sätt på arbetsdagarna. Gör du verkligen en bra arbetsinsats då? Vad säger chefen och ev kunder?
Ingen annan som inte dricker starksprit till frukost på arbetsdagar? Då förutsätter jag att alla andra gör det.
Nej såklart man inte gör det, man hinner inte med en rejäl sillfrukost på morgonen, inte ens en champagnefrukost hinner man med. Det är sorgligt men sant.
På företagets årliga julfest har jag aldrig kissat i glöggen, det är en bra levnadsregel tycker jag, jag tror julfesterna skulle bli mycket trevligare om alla anställda försökte leva upp till detta.
Som i julas, gick ju knappt att dricka glöggen efter att säljavdelningen varit där!