• Mia8301

    Leksaker?

    Skulle vilja få tips på bra och roliga leksaker för en 1,5 åring,hon har inte så mkt mer än en sulky dockvagn och lite klossar.
    Så skicka massa tips!! Vad tror ni skulle passa ?

  • Svar på tråden Leksaker?
  • Natulcien

    I den åldern minns jag att sonen tyckte att det var kul att gå i skåp och lådor och slita ut saker och leka med vad han kunde hitta; slevar, bunkar, fjärrkontroller, mössor, vantar etc.
    Så det behövdes inte så jättemycket leksaker... Glad
    Han tyckte också om att sätta in sig själv i diverse håligheter, bakom soffor, under skåp, i skåp etc.
    I leksaksväg lekte han mest med bollar, bultbräda, klossar, duplo och tyckte om när vi läste för honom.

  • TAN

    Pussel.. Duplo.. Play-doo (enkelt att göra själv)..

  • Mellanmjölkens land

    Bilar, bollar, gunghäst, bobycar, böcker. Ska jag utgå från vår äldsta har nog pappbitar (t ex från ikea-kartonger), pinnar, kottar och stenar varit det roligaste som finns. Riktiga leksaker började inte bli intressantare än allt skräp som gick att få tag på innan mamma/pappa han slänga det förrän i 3årsåldern

  • mammalovis

    Här leks med det bollar, dockor, klossar, körs omkring med lära-gåvagnen/syrrans dockvagn, 3-hjulig typ Bobbycar, hopphäst, röd plastgunga från IKEA (älskas och perfekt att träna balans på), leksaksköket med mat och kastruller samt sorteringshink/låda. Sedan gillar hon boken Svenska vaggvisor med ljudpanel och sin Learning Puppy. I övrigt snor hon en blandad kompott saker och bär omkring på från storasyster på snart 4 år.  Hon är nu 16 månader.

    Bultbrädan från IKEA drar hon bara ur bultarna ur efter syrran visade henne, men annars uppskattas det mesta. Dansa och läsa böcker samt sno fjärrkontroller och telefoner är också poppis.

Svar på tråden Leksaker?