• Nerd

    Vilken bröstpump är bäst?

    Ge mig tips på vilken bröstpump som fungerar bra/bäst, tack!
    Jag ska använda den vid enstaka tillfällen.

  • Svar på tråden Vilken bröstpump är bäst?
  • Nerd

    tycker det verkar läskigt med en elektrisk! känns inte det konstigt?

  • fannybk

    Jag hade en medela handpump som jag köpte på apoteket. Jag tycker den var jättebra! Jag pumpade 1-2 gånger/dag och fick ut 100-150 ml på max 10 minuter. På bb testade jag en elektrisk men jag tyckte det kändes obehagligt. Men det kan ju vara för att amningen inte hade kommit igång än så svårt att jämföra.

  • Lönnsirap

    Till detta barnet har jag köpt en medela swing, vilken jag verkligen kan rekommendera. Men då pumpar jag mycket. Dvs flera gånger dagligen.

    Till förra barnet hade jag apotekets vilken passade då... Men hade aldrig funkat nu. Då lärde jag mig också handmjölka vilket funkade väldigt bra som komplement till amning.

  • Elmiina

    Philips avent, elektrisk. Älskar den. Och mej det känns inte alls läskigt eller så. Går snabbt och smidigt. Man bestämmer hastighet själv.

  • Nerd

    Nu har jag beställt en manuell medela. tack för tipsen!

  • Santin

    Det jobbiga med manuell är själva pumpandet. Elektrisk kan man ställa in sugandes kraft så det passar en själv.

Svar på tråden Vilken bröstpump är bäst?