Grynet2010 skrev 2014-11-25 22:58:26 följande:
Att man blir tillbaka flyttad 2-3 veckor är inget konstigt eftersom att när man blir gravid så räknar man från sista mensens första dag men då sker ju ingen befruktning utan har man normal ägglossning så sker ju det 2 veckor efter mensen och sen tar det ytterligare upp till 1 vecka innan ägget har fastnat på rätt ställe..
Sen kan ju ägglossningen bete sig lite annorlunda ibland som min och bli befruktad under brinnande mens. Sen kan en enda spermie överleva väldigt länge i väntan på ägglossning så detta är inget ovanligt. Går du in i olika gravid appar eller sidor så får du den här förklaringen :)
Är i v 34 nu och blev tillbaka flyttad nästan 3 veckor så du behöver inte vara orolig :)
Räknar dom ut fostrets ålder på ultraljudet så är det ju enligt appar och sidor på nätet precis samma. Eftersom de räknar att v.1 och 2 är man inte ens gravid.
Så om mitt foster är 15+5 så är jag i v17+5 enligt alla program. Då stämmer det ju fortfarande.
Ska göra ett nytt rul i december för att fostret inte var 16veckor så måste fråga exakt hur hon menar.