• Tom Araya

    Vad håller våra styrande på med egentligen...

    Vad håller våra styrande på med egentligen...

    I 15 år har Putin styrt Ryssland och under samma tid har den ur demokratisk synpunkt tveksamma utvecklingen pågått samt upprustningen av militära styrkor. Ryssland är inne på sitt tredje krig i Europa under samma tid och svenska politiker reagerar inte. Först nu har man börjat prata om att satsa på försvaret igen, efter 20 års otaliga nedläggningar och avvecklingar.
    Men man tvekar i att skaka fram de 3-4 miljarder som krävs för att klara insatsorganisation 14, trots att den är fruktansvärt underdimensionerad.

    Vad gör man samtidigt? Ser över var man kan spara för att kunna få ihop vad som behövs till försvar? Nej, man planerar istället för fördubblad flyktingmottagning samt att försvaret lägger tid, arbete och resurser på genderfrågor.
    www.di.se/di/artiklar/2015/1/31/har-ar-regeringens-hemliga-asylgrupp-2/
    www.forsvarsmakten.se/sv/aktuellt/2015/02/malet-en-radgivare-i-gender-pa-varje-militar-enhet-i-forsvarsmakten/

    Mona Sahlin vill ta emot fd IS-soldater (som varit bosatta i Sverige innan) med öppna armar och behandla dem bättre än kriminella i Sverige, ja t.o.m. vill hon erbjuda dem mer psykiskt stöd än vad svenska soldater fått efter att ha rest på FN-sanktionerade uppdrag utomlands och riskerat livet.
    www.svt.se/nyheter/regionalt/tvarsnytt/mona-sahlin-stottar-kommunens-forslag
    www.svd.se/nyheter/inrikes/sahlin-stodjer-forslag-om-hjalp-till-is-krigare_4261683.svd
    sverigesradio.se/sida/artikel.aspx&artikel=6078677

    Det finns säkerligen mängder av fler sådana här snedprioriteringar som du kommer på eller känner till.

    Det får fan vara nog på dumheterna nu! När ska stat, landsting och kommun (med tillhörande myndigheter) prioritera och satsa på det som är deras huvuduppgifter och se till att de fungerar i första hand. Överkursen kan vi titta på om det finns resurser över...

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-02-13 23:12
    Tråd för dig som är intresserad av att läsa och diskutera mer om läget kring svenskt försvar och svensk säkerhets- och försvarspolitik.
    www.familjeliv.se/forum/thread/64667215-alliansens-forsvarspolitik-suger-jag-ar-sa-jakla-less/83

  • Svar på tråden Vad håller våra styrande på med egentligen...
  • Padirac
    K Markatta skrev 2018-11-13 10:13:00 följande:
    Lugnande besked: De kriminella gäng, extremister och huliganer som är inblandade i en fjärdedel av alla brott i Sverige uppgår endast till 15 244 personer!

    www.svt.se/special/extremism-och-organiserad-.../

     


    En halv promille av Sveriges befolkning är MC-klubb ligister,

    Knappt tre kvarts promille ingår i löst organiserade kriminella nätverk där 30-45% har en diagnosticerad psykologisk ohälsa. mer än 90% är män, det är huvudsakligen utrikes födda utan gymnasieutbildning

    1/12-dels promille är islamistiska extremister.

    1/12-dels promille är 'svenska' extremister på bägge yttersidorna.

    1/12-dels promille är 'svenska' fotbollshulliganer.

    www.svt.se/special/extremism-och-organiserad-brottslighet-i-sverige/

    "Det finns några gemensamma faktorer som förenar de olika grupperna, och några som skiljer dem åt.

    En gemensam nämnare är att flesta som befinner sig i de antagonistiska miljöerna är unga – om man ser till alla grupper som kartlagts är medelåldern 26 år och typåldern, det vill säga den ålder som är vanligast bland personerna som kartlagts, 19 år. Eftersom straffmyndighetsåldern i Sverige är 15 år så förekommer inte några personer under 15 i kartläggningen.


    En annan likhet är att grupperna till allra största del består av män. Men om man jämför den organiserade brottsligheten med extremistgrupperna så ser man att kvinnor är vanligare bland extremisterna. Bland extremisterna är 15 procent är kvinnor, jämfört med 6 procent inom den organiserade brottsligheten."

    Män är den största gemensamma nämnaren för grupperna. Psykisk ohälsa är näst största gemensamma nämnaren. Låg utbildningsnivå och utländsk härkomst är verkar följas åt.

    Allt pekar på att SDs teorier om kultur och essens är fel och att det istället är de sociologiska förklaringsmodellerna som stämmer.  

    De enskilt största problemen ser ut att vara kopplade till narkotikahandel och våldsbrott kopplade till dessa.

    Notera att Fotbollshuliganer står för samma antal brottsliga personer som islamistiska extremister.

  • FDFMGA
    Rataxes skrev 2018-11-13 19:31:32 följande:
    www.svt.se/nyheter/lokalt/norrbotten/katterna...

    Nu var det ju inte katterna som ruinerade demente Ture.
    Det var Staten som ruinerade demente Ture efter att de lagt sig i hur han ville leva sitt liv. 

    Men (S)(V)T biter ju inte husse i handen. 

    Kostnad för human avlivning på fri marknad ~ 16 :- (16 st .22LR) Kostnad när Staten gör det : 208 693:- 

    Brinn, djävla skitstat, Brinn. 
    Det fungerar inte så att länsstyrelsen kan komma och skjuta djur som vanvårdas.

    Här verkar det snarare som att grannar och släktingar kunde ha hjälpt den dementa mannen.

    Vi hade något som påminner om berättelsen som upprör dig så att du skriker "Brinn, djävla skitstat. Brinn" där vi bor. Vi grannar gjorde gemensam sak och såg till att djuren som for illa blev omplacerade.

    Lite tröttsamt med brist på initiativförmåga och där man alltid ska skylla på någon annan när man själv kunde ha agerat.
  • K Markatta
    Padirac skrev 2018-11-13 20:23:28 följande:
    En halv promille av Sveriges befolkning är MC-klubb ligister,

    Knappt tre kvarts promille ingår i löst organiserade kriminella nätverk där 30-45% har en diagnosticerad psykologisk ohälsa. mer än 90% är män, det är huvudsakligen utrikes födda utan gymnasieutbildning

    1/12-dels promille är islamistiska extremister.

    1/12-dels promille är 'svenska' extremister på bägge yttersidorna.

    1/12-dels promille är 'svenska' fotbollshulliganer.
    Mer relevant att jämföra med antalet poliser som nu uppgår till knappt 20 000, dvs inte så värst många fler än antalet livsstilskriminella.
  • K Markatta

    ... och i det läget föreslår nu Maggan sänkta anslag till polisen i övergångsbudgeten. Även försvaret får mindre jämfört med förra året trots att ÖB larmat om att nuvarande anslag inte räcker till att upprätthålla den förmåga som det beslutats att man ska ha.

  • Padirac
    K Markatta skrev 2018-11-15 23:09:26 följande:
    Mer relevant att jämföra med antalet poliser som nu uppgår till knappt 20 000, dvs inte så värst många fler än antalet livsstilskriminella.
    Det är en bra jämförelse. En av mina poänger var dock att det verkar vara lika många fotbollshulliganer som extrema islamister. En annan poäng var att det är centrala med psykologiska problem och sociologiskt svaga  bakgrunder. En tredje poäng var att det verkar vara mest män.

    De stora grupperna av livsstilskriminella håller på med droger och våld för att reglera skulder och skuld.

    Var ska samhället sätta in sina resurser först och främst?  var finns de verkliga problemen istället för de problem som SD målar upp som orsaken till allt?
  • Padirac
    K Markatta skrev 2018-11-15 23:18:05 följande:
    ... och i det läget föreslår nu Maggan sänkta anslag till polisen i övergångsbudgeten. Även försvaret får mindre jämfört med förra året trots att ÖB larmat om att nuvarande anslag inte räcker till att upprätthålla den förmåga som det beslutats att man ska ha.
    Det där om polisen är en lögn.

    Polisen får för tillfället klara sig med de anslag de haft tidigare i justeringar för normala uppräkningar (kostandshöjningar i samhället)

    www.blaljus.nu/nyhetsartikel/svangrem-polisen-i-overgangsbudgeten

    "polisens kostnader räknas fram på 2018 års nivå. "

    Budgetförslaget är inte heller låst utan kan justeras fram till omröstningen den 12e dec

    www.dn.se/ekonomi/inget-tillskott-till-kommunerna-i-overgangsbudgeten/

    "Nu ska propositionen hanteras i riksdagen och den kan ändras utifrån förslag från partierna. Den 12 december hålls en omröstning om ramarna för budgeten, därefter kommer det voteras om utgiftsområdena."
  • Kalle inte Hobbe
    K Markatta skrev 2018-11-15 23:18:05 följande:

    ... och i det läget föreslår nu Maggan sänkta anslag till polisen i övergångsbudgeten. Även försvaret får mindre jämfört med förra året trots att ÖB larmat om att nuvarande anslag inte räcker till att upprätthålla den förmåga som det beslutats att man ska ha.


    Vi kan tyvärr vänta oss att C i enlighet med sin nya stil kommer stötta vänsterbudgeten.
  • Padirac
    Kalle inte Hobbe skrev 2018-11-15 23:47:47 följande:
    Får man upplysa om att bland kön inte duger för att generalisera. Över 50% av landets befolkning råkar ju vara män. Bland ungdomar är andelen klart högre. Det vore väldigt märkligt om det inte fanns några män bland de kriminella elementen.

    Du har dock rätt i att icke intellektuell är en utmärkande egenskap.

    Den stora frågan är varför våra politiker valt att skapa en massa sociologiska förhållanden som göder dessa kriminella gäng. Den politiken verkar ju rent ut sagt korkad. Du behöver inte svara, ty du är minst lika korkad som de politiker du röstar på.

    Fotbollsfirmor är fullständigt harmlösa för gemene man.


    Nä precis, män duger inte till att generalisera (är 90% några som du skriver?), men vad duger till att generalisera enligt SD?  det som 1/12-dels promille år för - det är det enskilt största problemet enligt SD och tillhörande svans.

    Men det är ändå slående att uppåt 90% av alla livsstilskriminella är män och hälften av dem har psykologiska problem och/eller kommer ur socialt utsatta grupper.  

    Vad ska man göra för att förhindra att de kommande generationerna hamnar i samma utanförskap och livsstilskriminalitet?

    intellektuell eller inte har varken jag eller rapporten skrivit något om. 

    Du har sagt många gånger att jag inte behöver svara (och att jag är korkad), men forumet är fritt och den som känner sig manad svarar på det den vill.

    fotbollshulliganer eller de kriminella som skjuter ner varandra är gradskillnader - det är de som är indragna som råkar illa ut i första hand. i skjutningarna i Uppsala nyligen är det inga direkt utomstående som skjutits ned.

    De som sysslar med narkotikahandel (det gör de alla och de skjuter varandra för att reglera skulder och skuld) beskyddarverksamhet, terrorism, våld mot utomstående är de som är de verkliga problemen för utomstående.
  • Kalle inte Hobbe
    Padirac skrev 2018-11-16 00:06:18 följande:
    Nä precis, män duger inte till att generalisera (är 90% några som du skriver?), men vad duger till att generalisera enligt SD?  det som 1/12-dels promille år för - det är det enskilt största problemet enligt SD och tillhörande svans.

    Men det är ändå slående att uppåt 90% av alla livsstilskriminella är män och hälften av dem har psykologiska problem och/eller kommer ur socialt utsatta grupper.  

    Vad ska man göra för att förhindra att de kommande generationerna hamnar i samma utanförskap och livsstilskriminalitet?

    intellektuell eller inte har varken jag eller rapporten skrivit något om. 

    Du har sagt många gånger att jag inte behöver svara (och att jag är korkad), men forumet är fritt och den som känner sig manad svarar på det den vill.

    fotbollshulliganer eller de kriminella som skjuter ner varandra är gradskillnader - det är de som är indragna som råkar illa ut i första hand. i skjutningarna i Uppsala nyligen är det inga direkt utomstående som skjutits ned.

    De som sysslar med narkotikahandel (det gör de alla och de skjuter varandra för att reglera skulder och skuld) beskyddarverksamhet, terrorism, våld mot utomstående är de som är de verkliga problemen för utomstående.
    1/12-dels promille minsann. Är det en ursäkt för att vissa grupper är mångfalt överrepresenterade inom kriminella nätverk. Vänsterextremister är t.ex överrepresenterade å det grövsta. Har du problem med det?

    Inte ett dugg konstigt att 90% av livsstilskriminella är män. Bland unga invånare är 55% män. Män har psykiska problem i mycket större utsträckning än kvinnor. Låg utbildning i kombination med sociala problem drabbar män i högre utsträckning. Dessutom har vänstern bestämt att en massa män ska tvingas bo i utanförskapsområden proppfulla med kriminella nätverk.

    Av nån anledning tar Sverige nästan bara emot ensamkommande män. Hade det varit tvärtom hade statistiken sett helt annorlunda ut.

    För att förbättra läget behöver vi politiker kapabla att ta högskolepoäng. Inte svetsare from space.

    Ja du är korkad, det tål attupprepas.

    Nej det är inte gradskillnad mellan att titta på fotboll och elda en bengal vs. att skjuta ihjäl folk. Det är som natt och dag.

    Det är en vidrig människosyn du har. Sverige tar emot ensamkommande män. Placerar dem i nogo-zoner, där hamnar i kriminella gäng och blir mördade. Då kommer Pappan och säger att det gör inte så mycket för de var ju "bara" kriminella invandrare.
  • Padirac
    Kalle inte Hobbe skrev 2018-11-16 00:19:53 följande:
    1/12-dels promille minsann. Är det en ursäkt för att vissa grupper är mångfalt överrepresenterade inom kriminella nätverk. Vänsterextremister är t.ex överrepresenterade å det grövsta. Har du problem med det?

    Inte ett dugg konstigt att 90% av livsstilskriminella är män. Bland unga invånare är 55% män. Män har psykiska problem i mycket större utsträckning än kvinnor. Låg utbildning i kombination med sociala problem drabbar män i högre utsträckning. Dessutom har vänstern bestämt att en massa män ska tvingas bo i utanförskapsområden proppfulla med kriminella nätverk.

    Av nån anledning tar Sverige nästan bara emot ensamkommande män. Hade det varit tvärtom hade statistiken sett helt annorlunda ut.

    För att förbättra läget behöver vi politiker kapabla att ta högskolepoäng. Inte svetsare from space.

    Ja du är korkad, det tål attupprepas.

    Nej det är inte gradskillnad mellan att titta på fotboll och elda en bengal vs. att skjuta ihjäl folk. Det är som natt och dag.

    Det är en vidrig människosyn du har. Sverige tar emot ensamkommande män. Placerar dem i nogo-zoner, där hamnar i kriminella gäng och blir mördade. Då kommer Pappan och säger att det gör inte så mycket för de var ju "bara" kriminella invandrare.
     Nu är du så där härligt 'underförstådd' som du var när vi först träffadesSolig

    Var hittar du ursäkter, det är väl ändå SD som ursäktar de stora grupperna av yrkeskriminella - de har säkerligen en stor del av dessa som medlemmar eller sympatisörer.

    Du har missförstått hur en demokrati fungerar - det händer att politiker missförstår detta också - de ska inte utöva tjänstemannastyre utan är politiskt tillsatta för att representera sina väljare och arbeta för väljarnas önskningar.

    Fotbollshulliganerna eldar inte bara bengaler,de samlas på torg och i parker och misshandlar varandra, för ett antal år sedan kom en civilist i skottgluggen i samband meden match i Skåne.

    Att kriminella skjuter varandra är tyvärr en verklighet idag. Skjutvapen finns det alldeles för många av ute bland dem. Få civila hamnar i skottgluggen för just deras våld.
  • Kalle inte Hobbe
    Padirac skrev 2018-11-16 00:33:36 följande:
     Nu är du så där härligt 'underförstådd' som du var när vi först träffadesSolig

    Var hittar du ursäkter, det är väl ändå SD som ursäktar de stora grupperna av yrkeskriminella - de har säkerligen en stor del av dessa som medlemmar eller sympatisörer.

    Du har missförstått hur en demokrati fungerar - det händer att politiker missförstår detta också - de ska inte utöva tjänstemannastyre utan är politiskt tillsatta för att representera sina väljare och arbeta för väljarnas önskningar.

    Fotbollshulliganerna eldar inte bara bengaler,de samlas på torg och i parker och misshandlar varandra, för ett antal år sedan kom en civilist i skottgluggen i samband meden match i Skåne.

    Att kriminella skjuter varandra är tyvärr en verklighet idag. Skjutvapen finns det alldeles för många av ute bland dem. Få civila hamnar i skottgluggen för just deras våld.
    Vad yrar du om nu då din lille pajas? Har SD starkt stöd bland den 12-dels promille du yrar om (inklusive den autonoma vänstern?) hahaha.

    Tycker du att politker som går emot sin egen politik uppfyller ditt nya kriterie för demokrati? Hahahah

    Visst har det hänt att nån fotbollsintresserad våldverkare slagit nån på käften. Men därifrån till dagliga skjutningar är steget gigantiskt, det borde t.o.m du fatta, eller inte...

    Varför har dina favoritpolitiker skapat ett samhälle där folk skjuter varandra?
  • Padirac
    Kalle inte Hobbe skrev 2018-11-16 00:41:25 följande:
    Vad yrar du om nu då din lille pajas? Har SD starkt stöd bland den 12-dels promille du yrar om (inklusive den autonoma vänstern?) hahaha.

    Tycker du att politker som går emot sin egen politik uppfyller ditt nya kriterie för demokrati? Hahahah

    Visst har det hänt att nån fotbollsintresserad våldverkare slagit nån på käften. Men därifrån till dagliga skjutningar är steget gigantiskt, det borde t.o.m du fatta, eller inte...

    Varför har dina favoritpolitiker skapat ett samhälle där folk skjuter varandra?
    Finns det något utvecklat samhälle där detta inte händer?

    Det skulle väl vara i totalitära diktaturer är staten utövar den tagna rätten till våldskapital på medborgare som inte delar deras uppfattning.
  • K Markatta

    Visst är vi väl tuffa mot de allra grövsta brottslingarna? De låser vi väl in på obestämd tid och låter dem leva på vatten och bröd? Exempelvis de som slagit ihjäl sin sambo med yxa och låtit kroppen ligga i källaren i fyra månader?

    Nja...

    www.expressen.se/nyheter/brottscentralen/mordaren-bjorn-olsen-sjukt-hur-bra-man-har-det-i-fangelset/

    Några utdrag ur ett brev från den dömde mördaren:

    "Nu har jag äntligen fått komma till fängelset i stället för häktet. Har varit här i en månad nu. Så det är nice här är det fett soft. Bra gym. Nice mat. Helt okej jobb också jobbar med keramik. Typ som porslin. Tillverkar kaffekoppar och olika prydnadsgrejer och sånt"

    "... gymma, laga mat, glo film, läsa böcker, plugga matte och sånt om man vill det. Chilla typ."

    "Det är faktiskt sjukt hur bra man har det här. Det är ju nästan så att man hellre är här än ute i det fria typ. Men man ledsnar nog om några år."

    "Sjukt va. Man sitter ju aldrig av hela straffet vettu. Utan bara 2 tredjedelar så för mig blir det 10 år + 8 mån sen - den tid jag varit i häktet ... fan 2 dagar efter att jag fyllt 41 år ju."

  • Padirac
    K Markatta skrev 2018-11-24 15:45:14 följande:
    Visst är vi väl tuffa mot de allra grövsta brottslingarna? De låser vi väl in på obestämd tid och låter dem leva på vatten och bröd? Exempelvis de som slagit ihjäl sin sambo med yxa och låtit kroppen ligga i källaren i fyra månader?

    Nja...

    www.expressen.se/nyheter/brottscentralen/mord.../

    Några utdrag ur ett brev från den dömde mördaren:

    "Nu har jag äntligen fått komma till fängelset i stället för häktet. Har varit här i en månad nu. Så det är nice här är det fett soft. Bra gym. Nice mat. Helt okej jobb också jobbar med keramik. Typ som porslin. Tillverkar kaffekoppar och olika prydnadsgrejer och sånt"

    "... gymma, laga mat, glo film, läsa böcker, plugga matte och sånt om man vill det. Chilla typ."

    "Det är faktiskt sjukt hur bra man har det här. Det är ju nästan så att man hellre är här än ute i det fria typ. Men man ledsnar nog om några år."

    "Sjukt va. Man sitter ju aldrig av hela straffet vettu. Utan bara 2 tredjedelar så för mig blir det 10 år + 8 mån sen - den tid jag varit i häktet ... fan 2 dagar efter att jag fyllt 41 år ju."
    Många av de grovt kriminella har problem som gör att de funkar bättre på institution där andra sköter upplägget. 
  • lambdasond
    Padirac skrev 2018-11-24 20:57:24 följande:
    Många av de grovt kriminella har problem som gör att de funkar bättre på institution där andra sköter upplägget. 
    Men vem ska jobba på institutionen? Tiggarna?
  • K Markatta

    Nu har det kommit ett nytt gemensamt avsnitt av de båda succéserierna "Äh, någon annan betalar" och "Nej, nej, inte bjuder vi gängkriminella på saft och bullar":

    www.svt.se/nyheter/lokalt/skane/malmo-betalade-miljonbelopp-gangkriminella-fick-lyxlagenhet

    Malmö betalade miljonbelopp - gängkriminella fick lyxlägenhet

    Malmö stad har betalat 70 miljoner till ett stödboende som ska få kriminella att byta bana. Men nu kan SVT Nyheter Skåne avslöja att en krets gängkriminella använt stödboendets lägenheter som bas.

    Helt utan upphandling har Malmö stad betalat 70 miljoner kronor...

    I juli bodde två av killarna ur gänget i samma femrummare på 180 kvadratmeter, bara ett stenkast från centralstationen. Det är företagets mest exklusiva lägenhet, med öppen spis och balkong.

    Kommunen betalade 1 500 kronor per dygn för den ena killen och 1 800 för den andra. Kostnaden inkluderade tillsyn på kvällar och nätter, och det högre priset beror på att mat ingår. Men eftersom killarna inte skötte städningen fick de också städhjälp.

    Men städhjälpen var inte alltid uppskattad. När en 18-åring en dag fick ett sms om att städerskan skulle komma klockan 13 hotade han med att "moppa deras ansikte" och att han skulle "kasta ut dom från balkongen" om han blev väckt.

    18-åringen kan vi kalla Amir. Han placerades i lägenheten för att bryta sitt kriminella liv. Den dagen städerskan skulle komma hade han varit ute till sextiden på morgonen.

    Några timmar tidigare hade en bomb exploderat i ett bostadshus på Höja. Det var en kraftig fyrverkeripjäs av typen Cobra 8 som tejpats ihop med en butangasflaska. Explosionen krossade fönsterrutor och stenskivor i porten. Sprängrester kastades 25 meter och kvar på marken låg ytterligare en sprängladdning. På den fanns Amirs fingeravtryck.

  • K Markatta

    Del 2 ute nu:

    www.expressen.se/kvallsposten/ledare-i-ungdomsprojekt-misstanks-for-utpressning/

    Ledare i ungdomsprojekt misstänks för utpressning

    En ledare i ett ungdomsprojekt som finansieras av bland andra Malmö stad sitter sedan en tid häktad för rån, försök till utpressning och övergrepp i rättssak. En man som tidigare dömts för grovt vapenbrott sitter också häktad i samma ärende.

    Projektet som mannen arbetade för när han greps i oktober har under flera år fått ett omfattande stöd för sin verksamhet. Ledaren, som är i 20-årsåldern, har varit anställd med stöd från Arbetsförmedlingen. Projektets anställda har som en av flera målsättningar att stötta ungdomar genom att själva vara goda förebilder.

  • K Markatta

    Har precis sett färdigt trean:

    www.svt.se/nyheter/lokalt/skane/kriminella-ska-byta-liv-far-bo-kvar-nar-de-fortsatter-att-bega-brott

    Skottlossning, hot och knark - de kunde fortsätta med brott trots hårda krav

    En känd kriminell från nätverket placeras i en av stödboendets lägenheter i Bunkeflostrand. En höstdag bråkar han med sin flickvän. En granne hör skrik från lägenheten och går dit för att avbryta.

    Då attackerar den kriminelle mannen sin granne - han hotar honom och tar stryptag. Grannen flyr till sin bostad och den rasande mannen följer efter.

    - Mannen vandaliserade hela vår balkong, skrek, slog på ytterdörren och fönstren. Vår ettåring skrek och kräktes och vår sexåring skrek och grät. Vår dotter på sex år hade mycket ont i magen och fick migrän ett par dagar. Hon ville absolut inte åka hem.

    Mannen dödshotar ytterligare tre grannar. Det är inte första gången han bryter mot reglerna.

    Efter hoten mot grannarna flyttas mannen inom stödboendet. Han hamnar så småningom i deras femrummare i centrala Malmö. Där bor han tills han skjuts till döds i mars förra året.

  • K Markatta

    Mer:

    Två av dem bor i femrummaren tillsammans, placerade där av socialtjänsten. När de bor där eskalerar deras kriminalitet. Polisen gör orosanmälningar om att de ser den ena killen tillsammans med, vad de beskriver som, "livsstilskriminella med stort våldskapital".

    Hans fingeravtryck hittas på en pistol efter att polisen larmats om en skottlossning på Rosengård i Malmö.

    Han skickas senare till ett behandlingshem på Gotland. Dit kommer en av stödboendets anställda på sin fritid. Hon har då med sig killens flickvän och de hämtar honom på behandlingshemmet för att bo på hotell. Tillsammans turistar de på Gotland och besöker Fårö.

    Företaget ordnar också en skidresa till Sälen för kompisgänget.

Svar på tråden Vad håller våra styrande på med egentligen...