Birgitta02 skrev 2015-03-12 11:51:17 följande:
Nu överreagerar du. Alla kan lära om och lära rätt. Det är ju inte så att han misshandlat hunden. TS säger "slog" - enligt sambon duttade han till valpen med ett par fingrar på nosen. Inte helt ok - säger jag inte alls - men man slänger inte ut en människa för det. Perspektiv!
Åh jo det gör man! Speciellt om han inte visar ånger och gör om samma skit igen.
Ts sade också slog i början. Mannen ändrade sig sen till duttat till för att rättifärdiga sitt handlande. Det är ännu mer uselt! Då kan man undra hur han behandlar andra människor. Först okey att slå till en varelse, sedan okey att ändra storyn, och även okey att han gjorde rätt. Samt inte visa nån ånger. Knäppt.
När mitt ex slog min hund gav jag en chans till; han behandlade inte hunden värdigt efter det heller.
Folk som misshandlar/slår djur är aldrig bra människor. Så alla sådana människor ska hålla sig borta från mig. Har personen den knäppa uppfattningen att knäppa hundar på nosen, slänga saker på dem osv; och inte ens kan förstå att det är psyko beteenden. Så är det hejdå fortare än kvickt.
Poängen är att det inte spelar nån roll att det är en hund. Att personen tycker det är okey att göra så mot en levande varelse betyder också att personen tycker det är okey att göra illa andra. Det är perspektiv; erfarenhet.
Gör själv analysen; se hur människor som slår sina djur eller tycker det är okey att använda våld mot sina husdjur behandlar sina medmänniskor. Inga riktiga charmtroll precis.