Behöver hjälp med schema
Jag har två barn som tidigare bott varannan vecka, men på grund av sjukdom hos mig har de varit mer hos sin pappa det senaste halvåret. Jag har träffat dem sporadiskt och några dagar åt gången, och ofta en och en istället för båda samtidigt. För det mesta har vi träffats ungefär med en veckas mellanrum, ibland lite mer ibland lite mindre.
Barnen är 6 och 9, och det yngre barnet är extra krävande med misstänkt autistiska svårigheter. Det gör att jag helst vill ha dem var för sig, åtminstone en del av tiden, för att lättare kunna ge dem den uppmärksamhet de båda förtjänar, och för att jag ska orka bättre. Men jag lyckas inte komma på ett schema som funkar.
Skulle vilja ha t ex Barn 1 i 2 dagar själv, sedan båda barnen i 1 dag, sedan åker barn 1 till pappa och jag har Barn 2 själv i två dagar. Eller något liknande. Men det blir ju så konstigt med veckodagar och helger. Helst vill vi byta på vardagar. Någon som har tips?