magsjuka eller vad är detta?!
Hej!
Dottern som snart är två år (23 månader) spydde idag kl 8.30 på morgonen, har under dagen sedan varit pigg och busig dock ätit lite mindre än vanligt, bajsat men hård konsistens.
Kl 17:30-18:00 spyr hon igen men återigen är hon pigg och glad direkt efter och vill äta fika. Somnar för natten kring kl 20 och nu kl 00:00 kommer hon in i vårat sovrum och spyr är därefter busig och vill leka (vill inte dricka något).
Är detta magsjuka eller vad ska man tro?! Hon har hittills aldrig haft magsjuka och jag har inte haft det sedan jag var barn själv heller. Tycker det konstiga är att hon är så pigg och verkar inte visa på att ha något obehag i magen heller och hon spyr inte efter allt hon äter utan bara dessa tillfällen som jag nämt och då kommer det som en kaskad.
Har ni varit med om att magsjuka håller på såhär?
(Vi kommer givetvis hålla henne hemma från förskolan till veckan precis som att det skulle vara magsjuka och räkna från sista tecknet)