• Monstermamman

    Äventyrsbad Stockholm

    Behöver tips på äventyrsbad i Stockholmstrakten,eller Max 15 mil ifrån stan.

    Sonen älskar att bada men gillar inte alls rutschkanor. Han vågar mycket annat i vatten, hoppa från höga höjder (5-10 m) klätterväggar, vågbassänger, korta rutschkanor (han måste kunna se hur de går) lugna strömmar etc.

    Har googlat runt på äventyrsbad men alla gör reklam för sina coola attraktioner. Behöver därför tips på bra äventyrsbadhus för "fegisar" som inte vill åka rutchbanor. Han är 9 år, helt simkunnig.

    Tacksam för svar.

  • Svar på tråden Äventyrsbad Stockholm
  • Nyfikna72

    Man måste ju inte åka dem om man inte vill? Tror det blir svårt att hitta nåt bad som valt bort de lite värre sakerna i förmån för barn som inte vågar. Då får man nog åka på de vanliga och välja bort det man inte vågar åka.

  • Guapa

    Finns ett hyffsat nytt äventyrsbad i västerås - Kokpunkten. Har aldrig varit där men ligger ca 10 mil/1 h med bil från stockholm.

  • Monstermamman

    Lilla syster och storebror älskar vatten men storebror vill inte åka rutchbanor även om han ändå älskar äventyrsbadet.

    Vi har varit i Gustavsvik några gånger men när han inte vill åka några rutchbanor blir det lätt tråkigt. Tänkte att det kanske finns anda bad där utbudet av "icke rutschkanor" är lite större. Hur är kokpunkten? Läste att de har en klättervägg.

Svar på tråden Äventyrsbad Stockholm