• kebabtallrik

    Förkyld, vägrar ta napp?

    Vår grabb på 12.5mån har precis fått sin första riktiga förkylning. Grinigt humör, snor som sprutar och hostar en del. 
    Han har varit väldigt ledsen när det är sovdags. Han somnar när man bär på honom, men så fort man ens sätter sig ner med honom över axeln så börjar han gråta hysteriskt. Att lägga ner är mer eller mindre omöjligt, han vaknar och gråter innan han nuddat sängen när man försöker lägga ner honom. Enda som också fungerat är vagnen. Är detta normalt att de är så här när de är förkylda? Och alltid annars när han är ledsen så brukar nappen trösta snabbt. Nu vägrar han dock ta nappen i munnen helt plötsligt? Men andra saker går bra att stoppa i munnen.

  • Svar på tråden Förkyld, vägrar ta napp?
  • kebabtallrik
    twinboymom skrev 2017-04-16 15:17:59 följande:

    Svårt att andas genom näsan gör det svårt att ha napp i munnen?


    mjo men då känns det ju som att det vore svårt att suga på filten eller allt annat han får tag i också=) Men förmodligen är det något sådant ändå.
  • Jdbdhs

    Åk till BVC om han vaknar och skriker hysteriskt när du försöker att lägga honom ner, tyder på ont i öronen. Kanske så att han har öroninflammation?

  • kebabtallrik
    Jdbdhs skrev 2017-04-16 15:22:38 följande:

    Åk till BVC om han vaknar och skriker hysteriskt när du försöker att lägga honom ner, tyder på ont i öronen. Kanske så att han har öroninflammation?


    Jo men det räcker med att man sätter sig ner, med honom över axeln, för att han ska vakna och gråta. Men det är bara såhär när han är trött. Nu är han t.ex. vaken, och ligger/sitter om vart annat här.
  • Trippelmamma76

    Använder ni ordentligt med koksaltlösning och avsvällande nässpray? Annars är det ju inte konstigt om han inte kan andas genom näsan att han inte vill ta nappen, för då får han ju inte luft? Hur låter andningen? Väsig? Pipig? Tät i luftvägarna? (Tänker på krupp eller förkylningsastma)

Svar på tråden Förkyld, vägrar ta napp?