Minskade rörelser i v 34. Dör snart av nervositet
Är som sagt gravid i v 34 (33+5)
Sedan igår fm så känner jag minskade fosterrörelser. Åkte till förlossningen och gjorde ctg kurva och allt var normalt, så jag fick åka hem. Fick till och med en liten spark när jag låg där och så började han hicka. Lugnade ner mig för stunden, men det är absolut inte så som det var förr... Han sparkade typ 2 gånger igår kväll, väldigt svaga sparkar dessutom... Och har han hicka nu igen, men sparkade typ svagt en gång förut.
Har druckit kallt vatten, saft etc. Det brukade sätta igång honom förr, men inte nu längre... Är så nojjig, men vill samtidigt inte vara den nojjiga och jobbiga morsan som åker in och ut hela tiden, men tanke på att jag var där igår.
Någon som varit med om liknande? Ska jag oroa mig eller är det normalt? Vet att dom får mindre plats i livmodern etc. Men jag är sjukt rädd ändå