Anonym (Undrar) skrev 2018-01-18 08:50:41 följande:
Nja, samarbete för mig är att ge och ta, ibland växelvist och ibland kan man mötas på mitten. Med barnet i fokus förstås. Jag varit tillmötesgående och gått med på en stor del av hans önskemål medan han inte vill tillmötesgå mig något alls. Jag har också ett barnperspektiv på varför jag tycker som jag gör medan han har perspektivet att det ska funka för hans nya.
Så om samarbete är att låta en bestämma allt har du rätt. Det tror jag dock inte är att vara en bra förälder och förebild för sitt barn.
Du förenklar det väldigt mycket. Att samarbeta handlar om att inte sätta käppar i hjulet för varandra. Att inte säga nej av principsak och att inte se problem i allt som den andra föräldern säger och gör. Att ändra boendeform hela tiden är knappast bra för något barn. Däremot är det bra om man kan vara flexibel i undantagsfall då något dyker upp som förändrar situationen.
Du måste verkligen ha en riktigt bra anledning till att du ska styra tiderna för när han ska hämta barnen då det är dags för dem att vara med sin pappa.
Jag vill inte lägga ord i din mun men det låter som att du vägrar tillmötesgå honom för att du redan har gått med på att ändra dag och att du nu anser att han ska låta dig bestämma vilken tid han får hämta barnen.