SD och gränsen för fri abort
Många SD-motståndare hänger ju upp sig på att SD vill sänka gränsen för fri abort från 18 till 12 veckor, och hävdar att SD därför är anti-feministiska, vill begränsa kvinnans fria val, kvinnans rätt till sin egen kropp och så vidare.
Om det finns någon här som tycker så vill jag gärna försöka förstå hur ni tänker. Abort är ju en svår fråga, och en avvägning mellan det ofödda barnets och kvinnans bästa. Att olika partier gör lite olika avvägningar är inget konstigt tycker jag.
Så till alla er som tycker att SD är anti-feministiska på grund av deras ställning i abortfrågan:
- Anser ni att abort ska vara tillåtet när som helst under graviditeten, till och med vecka 40?
- Om inte, om ni bodde i ett samhälle där abort var tillåtet fram till, låt oss säga, vecka 30, skulle ni kämpa för att gränsen skulle sänkas till vecka 18?
- I så fall, skulle det då vara ni som är anti-feminister, begränsar kvinnas fria val etc? Eller är det något magiskt med just vecka 18? Varför?