• Ariellan

    Förkylt barn, besöka med bebis?

    På julafton ska vi ses hela släkten cirka 14 st personer. En av pojkarna på 3 år är nu förkyld. Jag har en son på 8 veckor. Skulle ni åka till släkten ändå? Om jag låter sonen sova i ett annat rum och inte komma i kontakt med den sjuka pojken? Han är snorig och haft feber, febern är nu borta.

  • Svar på tråden Förkylt barn, besöka med bebis?
  • annabellelee

    Ja. Storebror till min bebis går på förskolan och blir förkyld med jämna mellanrum. Sånt är livet om man har små barn runt sig.

  • v i r r a

    Jämför med familjer med fler än ett barn. Inte 17 håller man nyfödda isolerade från förkylda storasyskon. Självklart kan ni åka.

  • Minis4567

    Det förkylda barnet behöver ju inte gosa med bebis. Ammar du så är bebisen ganska skyddad mot infektioner också

  • Jag är bara jag

    Han blir troligen inte sjuk. Jag har varit förkyld över en månad, men inte min lille bebis. Trots extrem närkontakt som ju alla förstår.

Svar på tråden Förkylt barn, besöka med bebis?