Landet eller centrum med barn?
Hej jag och mitt barn på 3,5 år bor på landet i ett fint hus som är nyrenoverat och har lite djur samt bra grannar. Vi är oftast hemma och det känns som dagarna är så långtråkiga här. Man vill lixom inte ut då det är lite öde och tråkigt att göra något ute samt inne så har vi redan gjort det mesta innan lunch.
Det som är jobbigt är att man behöver åka för att göra något och att det är lite ensamt.. man kan inte gå till någon lekplats bara sådär utan behöver ta bilen isåfall, samma sak med att handla.
Är det någon som bott på landet och flyttat till stan? Eller tvärt om? vad rekomenderar ni?
Kanske bara jag som är fantasilös som inte kommer på aktiviteter hemma. Min man jobbar hela dagarna och kommer ofta hem sent. Vi har inte så många vänner här omkring heller, och inte i stan heller men på något vis så känns det som man inte blir lika ensam? jättesvårt att veta vad. Jag trivs jättebra här saken är bara den att det är tråkigt och jag är less på att dagarna ser likadana ut.