Anonym (feminist) skrev 2021-08-19 01:33:55 följande:
Detta beskyllandet av feminister för precis allt!
Jag är feminist och röstade på att 20 år äldre kan vara okej. Den äldsta jag varit tillsammans med var 24 år äldre, men har var ovanligt tidig med att få krämpor och jag vill ju helt inte köra min man i rullstol när jag bara var 37 då. Det var givetvis inte bara det som fick det att ta slut, men vi slutade som vänner tills han strök med i covid, han hade fått väldigt kasst immunförsvar och hade KOL. Det är ju nackdelen med äldre. Du hajar ju också att din tjej kommer att leva betydligt längre än dig.
När hon är 44 är jag inte så säker på att hon vill ha en man på 80 och några år plus som behöver en massa hjälp. Tror du?
Absolut att man kan skylla det mesta av det negativa som sker i Sverige på "feminister" i dagens Sverige. Det är inget märkligt med det då Sverige har en Regering och till stor del en Riksdag som skränigt högljutt marknadsför sig som feminister. De påtalar titt som tätt att alla beslut de tagit/tar(dåliga som goda) grundar sig i feministiskt tankegods. Med det konstaterandet är det helt och fullt klarlagt att feminism även står för något mycket negativt och demoraliserande.
Ja, vad det gäller stora åldersskillnader rent generellt så kan jag hålla med om att när exv en man blir upp mot 80 och mer så blir förstås 46 år skillnad i de flesta fall påtagligt synlig i det mesta som rör det fysiska. Men som alltid finns det undantag från de statsproklamerade åsikterna som gäller i det allt mer ålderspolariserade Sverige. Jag "Olledoppare" är ett sådant undantag - ok, jag är 69 år på pappret men ser inte ut att vara mer än 40 - 45 år. I kroppsutseende, i fysisk förmåga och mentalt är jag typ bara 25 år. Mitt språkbruk är inte heller att relatera till en snart 70-årig man. Mina värderingar är inte i paritet med vad som generellt anses vara gällande för en man i min ålder.
Vad det gäller min 24-åriga tjej NN så har hon inga problem med min pappersålder. NN fokuserar helt på "hur gammal jag ser ut att vara och är mentalt". NN har förstås höga krav på min sexuella prestationsförmåga/uthållighet och dito stort sextekniskt kunnande. Ett absolut måste för henne är att jag kan leverera rejäla mängder sperma och hittills så har hon varit mer än nöjd med de volymer jag har levererat.
Jovisst, när NN är 44 så är jag 90 år, men det är mer än 20 år bort i framtiden. Jag och NN lever livet så som det är nu för dagen, vi oroar oss inte, vi njuter av det vi kan erbjuda varann i nuet, inte hur livet ev ter sig om 5, 10 eller 20 år.
Men visst, vårt liv kommer att förändras och det inom en inte allt för avlägsen framtid, detta då NN har blivit gravid. Att NN blivit gravid är något vi har räknat med då vi inte vill använda kondom eller P-piller osv. Barnet är välkommet och vi kommer givetvis göra allt för att vårat barn ska få ett bra liv även om fadern är på sitt sjuttionde år.