Anonym (X) skrev 2021-08-04 16:08:14 följande:
Så om jag har fonder som gått upp låt säga 100% och jag byter dom till andra fonder som går upp ytterligare 10% vad behöver jag då skatta om jag säljer dom?
Om båda kontona/lösningarna är ISK och/eller KF så uppstår ingen effekt vid en försäljning. Du deklarerar vare sig vinster eller förluster utan det är det totala innehavet vid vissa specifika tidpunkter under året som beskattas. Så där kan du helt fritt sälja och byta som du vill för du får ingen sådan effekt.
Däremot om du har satt in 1000kr i fonder i en vanlig depå för 10 år sen och dom idag är värda 5000kr och du säljer - så har du gjort 4000kr i vinst. Den kommer du behöva skatta på. Oavsett om du tar ut pengarna cash till din bank eller om du återinvesterar dem i andra fonder eller i aktier.