
-
-
Svar på tråden Dåligt mående
-
Låter som att det här med hus inte var riktigt ogenomtänkt då ni nu sitter där med dessa problem som dyker upp och din man känner det övermäktigt.
Förstår att han blir irriterad och arg och har svårt att hantera sina känslor?men tråkigt att det går ut så mycket på er övriga..
Ligger alla husproblem på din man?
Är han händig?
Är du händig?
Kan du hjälpa till på något sätt ?
Var ni beredda på alla kostnader?
-
Be honom att sluta tjata om det?
-
Usch vad jag förstår honom. Vi sålde vårt hus efter ca 2 år och bor nu i en härlig sekelskifteslägenhet på bottenplan med uteplats. ÄLSKAR att bo här, AVSKYDDE att bo i huset.
-
Vad är det som varit problemet med huset då? Kan du inte ta ansvar för huset? Skicka iväg honom nånstans med ungarna och fixa det som ska göras?
-
Det beror ju verkligen på vad som är problemet, per din första fråga, om det är något som man och barn bara kan dra iväg en sväng inför att TS fixar. Det KAN ju vara att det behövs kittas om runt ett fönster - klart! ...till syllbyten, fuktskadade badrum, läckande garagetak, omdränering och fan och hans moster.Anonym (?) skrev 2023-08-06 17:50:38 följande:
Vad är det som varit problemet med huset då? Kan du inte ta ansvar för huset? Skicka iväg honom nånstans med ungarna och fixa det som ska göras?
-
Visst. Men även större problem och projekt kan ju en person styra upp mot lämpligt valt företag. Mannen kanske stressas av att ha många kontakter?Anonym (Sanna) skrev 2023-08-06 20:09:01 följande:Det beror ju verkligen på vad som är problemet, per din första fråga, om det är något som man och barn bara kan dra iväg en sväng inför att TS fixar. Det KAN ju vara att det behövs kittas om runt ett fönster - klart! ...till syllbyten, fuktskadade badrum, läckande garagetak, omdränering och fan och hans moster.