Anonym (Anonym) skrev 2025-02-02 22:26:43 följande:
Tack så mycket för alla era svar!! Jag känner mig lite nojig nu så här första gången och i början. Jag vet inte om jag vågar dricka kaffe alls och jag läste att sötningsmedel kan vara farligt också. Jag har druckit mycket lightläsk och koffein-drycker innan men vill inte ta några risker. Att lyfta tungt ska tydligen vara farligt också.
Behöver man ta några vitamintillskott, typ folsyra, järn m.m??
Folsyra börjar man med dag ett man vet att man är gravid. Resten behövs inte. Lightprodukter och sötningsmedel är ofarliga. Lyfta tungt? Nja, inte mer än du normalt klarar. Du ska inte sätta igång med marklyft om man säger så.
Anonym (Anonym) skrev 2025-02-02 22:31:47 följande:
Kanske bäst att undvika att använda starka städmedel, nagellack, hårfärg, deo med aluminium, måla med oljefärg m.m eller spelar sånt roll?
Du behöver inte undvika varken städmedel, nagellack, hårfärg eller oljefärg. Deon låter inte särskilt hälsosam även om man inte är gravid. Köp en helt vanlig istället.