Anonym (Xena) skrev 2025-02-14 15:34:32 följande:
Sedan 1990 har den årliga kostnaden för invandringen ökat från 100 miljarder till 267 miljarder.
Den genomsnittliga kostnaden per invandrare är 74 000 årligen från det att personen har fått asyl - livet ut.
Utöver detta har vi de gängkriminella. En aktiv medlem kostar samhället i genomsnitt 23 miljoner. C:a 40 000 är anslutna till kriminella nätverk.
Att gå med i Nato, hjälpa Ukraina med pengar och vindkraftverk känns som lite mera acceptabelt än för invandringen.
"Den pågående våldsvågen i Sverige handlar mycket om invandringen" säger Ulf Kristersson. Om man inte instämmer med detta så stoppar man huvudet i sanden när det gäller hur det nu ser ut i Sverige. 31 sprängningar i januari.
Aniiee skrev 2025-02-14 18:22:28 följande:
Dum fråga, men hur mycket av det är ren inflation?
Fann svaret själv, eftersom ingen svarade. Några tusenlappar söder av 200 miljardet är ren inflation. Så i själva verkat har kostnaden för invandringen ökat med ca 67 miljarder i reella kostnader, alltså ca 30%, snarare än de förespeglade ca 170%