Få ner godis/snackskostnaderna, tips?
Jag visste faktiskt inte var jag skulle lägga den här tråden så det blev här i ekonomi-delen.
Vi äter inte så mycket godis och snacks i familjen men med 5 barn blir det ändå en slant. Godiset, och framför allt chokladen, och snacksen/chipsen har ju blivit väldigt dyrt på senaste tiden. Jag sprang in på mitt hemköp bredvid kontoret för att köpa fika till 10-mötet på jobbet och gick förbi hyllan med choklad. 48 kronor för en stor chokladkaka! 29 för en liten! En påse chips kostar 35. Lösgodiset är iofs billigare men ingen i familjen gillar riktigt lösgodis, och det kostar ändå 130 kr per kg.
Här drar jag absolut sträcket! Vi kan inte lägga 300+ kronor i veckan på godis och snacks!
Är det värt att bli "bullmamma?" Är det värt att göra eget godis, kanelbullar, kakor både mjuka och hårda? Är det värt att göra egen glass, som vi köper mycket av på sommaren? Ge mig alla era tankar.