• Anonym (Britt-Marie)

    Hur ofta är du handledare på ditt arbete?

    Snart är semestern här och sommarvikarier ska läras upp. Hur fungerar det på din arbetsplats, hur långa introduktioner har ni och hur fördelar ni ansvaret för dessa? I hur stor utsträckning har du hand om upplärningar/introduktioner och studerande på din arbetsplats, överlag?

  • Svar på tråden Hur ofta är du handledare på ditt arbete?
  • Anonym (Jane)

    Inte så ofta. Arbetar med ekonomi och har aldrig vikarier under sommaren, dels är det alltid någon som arbetar, dels så händer väldigt lite på arbetet då. Några sköter det akuta hemifrån, typ 1-2 timmars jobb i veckan.

    Däremot när vi har nyanställda, så utser vi en mentor samt någon/några till som lär upp. Jag har en kollega som sitter i rummet sidan om mig nu, vi arbetar inte på samma avdelning men med samma saker. Jag är inte hennes mentor, men självklart hjälper jag henne om hon har frågor.

  • Anonym (B)

    Har väl hänt typ 7-8 gånger under 20 år, mest för att chefen vet att jag helst slipper. Extra jobb som man inte får nåt extra för, o då jag brukar lyssna på ljudbok typ halva dagarna går inte det om jag ska lära upp nån. Upplärningen var förr ca 1 vecka, nu kanske 1,5-2 veckor. Inget krångligt jobb alls.

  • Anonym (alltid)

    Har inte sommarvikarier per se, "bara" tonåriga/unga vuxna sommarjobbare. Litet företag, så alla tar hand om varandra.

  • Aliona

    Aldrig. Jag är expert/rådgivare så jag ersätts inte när jag är borta utan arbetet får vänta tills jag är tillbaka, eller också får jag jobba på semestern om det blir akut. När vi har nyanställda ger jag ofta en timmes introduktion till mitt område. När jag har slutat och blivit ersatt så har det oftast varit 1-2 veckors överlämning. 

  • Anonym (SSK)

    Jag är sjuksköterska inom regionen och jag skulle nog säga att jag har någon som går med mig kanske en fjärdedel av all arbetstid. Antingen är det studenter som har praktik eller så är det någon som går introduktion inför att börja jobba hos oss. 

    Det är väldigt roligt och givande att ha någon med sig men det är också väldigt tungt i perioder då det redan är mycket stress och allt tar ju såklart mycket längre tid när man har student/intro och inte kan "jobba på" själv i sitt vanliga tempo. 

  • Anonym (hela)
    Anonym (Britt-Marie) skrev 2025-06-07 11:12:05 följande:
    Hur ofta är du handledare på ditt arbete?

    Snart är semestern här och sommarvikarier ska läras upp. Hur fungerar det på din arbetsplats, hur långa introduktioner har ni och hur fördelar ni ansvaret för dessa? I hur stor utsträckning har du hand om upplärningar/introduktioner och studerande på din arbetsplats, överlag?


    HELA tiden.

    Vi har just nu stor personalomsättning, så man måste ständigt skola in nya medarbetare. Sen är det sommarvikarier. och ovanpå det så kommer VFU varje termin. 

    Vi har ett avancerat och svårt arbete så det kräver lång introduktion och ansvaret för dessa faller på oss få som jobbat lite längre. När omsättningen är som den är så är vi för många nya i förhållande till mer erfarna. Det är tungt, och säkert en orsak till att många slutar. 

    Ibland känns det som att jag handleder 50% och sköter mitt eget arbete 100% och summan av det blir att det inte håller för mig. Om jag inte handleder eller inte hinner med mitt eget så kan det drabba tredje man, så det hänger också över mig. 
Svar på tråden Hur ofta är du handledare på ditt arbete?