Är Moderaterna ett snällt parti?
Jag har länge haft ett starkt intresse för invandringspolitik, integrationsfrågor och kriminalpolitik. Under en period drogs jag till Sverigedemokraterna och upplevde att partiet hade ett bra och tydligt budskap.
När jag gick med som medlem fungerade det till en början ganska bra i den ort där jag då bodde. Men efter att jag flyttade till en annan ort märkte jag en förändring ? inte bara i den lokala gruppen, utan i partiets ton överlag. Det blev allt tydligare att många inom SD var öppna med sin negativa inställning till islam och muslimer.
Jag började uppleva att det inte bara handlade om religion, utan om ursprung. Att människor från muslimska länder, oavsett om de var troende eller inte, inte var särskilt välkomna. Själv har jag rötter i ett land där majoriteten är muslimer. Jag är född i Sverige och identifierar mig inte som muslim, men ändå möttes jag ofta av en viss kyla från partikamrater. Det blev svårt att få kontakt med många, även om en lokal ordförande visade mig viss respekt ? han var vänlig, men distanserad.
Efter korankravallerna upplevde jag att hatet i samhället ökade markant. Det var svårt att avgöra om det var SD:are som låg bakom vissa uttalanden eller inte, men det var just detta ökade hat ? snarare än partiets officiella politik ? som fick mig att lämna. Diskussionerna inom partiet kring oroligheterna blev för mig droppen. Jag klarade helt enkelt inte av stämningen.
Efter att jag gick ur har jag upplevt att tonen blivit ännu hårdare, även om det kanske bara är min uppfattning. Det kan hända att jag har fel, men jag upplever ett växande hat överallt ? särskilt mot muslimer.
Samtidigt känner jag fortfarande en stark vilja att vara politiskt aktiv. Frågorna kring invandring, integration och brottslighet är fortfarande viktiga för mig. Men jag vet inte längre vilket parti jag hör hemma i.
En annan sak som oroar mig är hur mitt engagemang kan påverka mitt arbete. Jag jobbar inom kultursektorn, där uppdragen ibland är betalda, ibland inte. Om jag öppet engagerar mig i SD är jag rädd att det kan påverka mina möjligheter negativt. Men kan man uppleva samma typ av reaktioner som moderat? Jag har hört personer säga att de "skakar" så fort de hör att någon är SD:are ? något jag delvis kan förstå, eftersom jag själv ibland får obehagskänslor när jag hör om SD, inte på grund av deras partiprogram, utan på grund av den attityd jag mött hos vissa medlemmar.
Så min fråga är enkel:
Jag vill bli politiskt aktiv och har beskrivit vilka frågor jag brinner för. Tror du att Moderaterna kan vara ett bättre alternativ för mig? Får man också negativa reaktioner om man är moderat ? eller är det mer accepterat? Kanske möts man istället av: "Jaha, du är politiskt engagerad, vad kul!" ? snarare än den typ av reaktion jag tror många får som SD-medlemmar: "Usch, det där är ju ett rasistiskt parti."