Man knyter an till den andra på ett djupare plan, om man är tillsammans en längre tid. Det blir stora känslomässiga krafter som är i rörelse när man bryter upp. En del sover inte på flera dygn, medan andra sover men börjar gråta strax efter att de har vaknat.
Man har knytit an, trots att det inte har varit bra i förhållandet.
Det enda man kan göra är att ta sig igenom stormen. Upp och ner. Och mycket sorg, men ibland också ilska. Det är ofta ett riktigt sorgearbete, i klass med att man har mist någon som har dött, om man bryter upp när man har varit tillsammans länge.
Så man får vara tålmodig med sig själv, ta hand om sig och inte begära att man ska fungera som vanligt. Det går över, brukar bli mycket bättre före tre månader har gått i alla fall.
Ta stöd av andra, vänner t.ex. Bara träffas lite så att du inte går för mycket ensam.
Blir det för jobbigt, försök att få en samtalskontakt på vårdcentralen eller genom Svenska kyrkan (man behöver inte vara religiös. Eller någon annan organisation. Har man haft en svår uppväxt kan en separation bli extra svår.