-
-
Svar på tråden Vi skaffade en katt, men vill han stanna under soffan för alltid?
-
Hur introducerade ni honom till er och hemmet? Man brukar rekommendera att katten först får vara ensam i ett rum och får vänja sig vid det och ljuden från er. Sen kan man gå in och stanna i rummet korta stunder utan att leta efter katten utan bara låta den vara ifred och vänja sig vid ens närvaro.
Hade katten med sig något från sitt tidigare hem? Har ni provat lugnande lukt?
-
Låt katten vara i fred i ett rum med lite kattsaker som klösträd, kokonger, och kattlådan. som han kan ligga och sova på och klösa på, lägg bara fram mat åt honom och ge honom en vatten från en dricksfontän.Anonym (Ny kattägare) skrev 2025-11-20 23:47:50 följande:Vi skaffade en katt, men vill han stanna under soffan för alltid? Vi skaffade en katt, han är en omplaceringskatt, en 10-årig hankatt. De vi tog honom ifrån sa att han var nervös, men älskade att gosa och kunde ligga i vårt knä i timmar. När vi kom hem ville han inte komma ut först, men sedan när vi gick till ett annat rum flyttade han sig under en soffa. Har inte sett honom sedan lördag. Men jag ser att han vågar komma ut på natten, han äter då och använder kattlådan. Det är en sådan soffa att det nästan är omöjligt att se under, jag trodde inte att han kom under, men det gör han. Men vad gör jag nu? Vill han stanna under soffan för alltid? Han äter bara godis på natten.
Att jag skriver dricksfontän är för att katterna sällan dricker vatten från stillastående källor utan fördrar vatten som flyter. Katter definierar sitt territorium via lukt. Så han behöver lite egna saker som han känner sin doft på.
Efter några dagar så kan ni in och är närvarande mer (än bara ge honom mat och byta sand i hans låda) prata lite med honom men gå inte fram till honom utan låt han komma fram till er.
Efter ytterligare några dagar så kan ni sprida ut hans saker runt om i hemmet. Då kommer han att känna sin egna doft, och tänka"ah jag äger detta och jag bor tydligen här".
Processen kan ta c:a14dagar, men det är ju bättre det än att ni har en skrämd katt under soffan. -
Men nu är den under soffan, jag måste montera ner soffan för att komma åt honom. Ska jag lämna honom ifred eller ska jag montera ner soffan för att försöka komma åt honom? Det här är ett extra vardagsrum i källaren, så vi är inte där hela tiden, tanken var att det skulle vara hans trygga zon. Han har mat, vatten och sin kattlåda där. Jag förstår att det var dumt med den soffan, men jag tänkte att det skulle vara rummet han började i. Jag har en lya och hans filt från mitt förra hem i rummet också. Vad ska jag göra nu när vi har hamnat i den här situationen?
-
Ta det lugnt och avvakta. Låt katten vara ifred under soffan. Var där ner, fyll på mat, töm lådan, prata med katten. Kasta runt lite leksaker.Anonym (Ny kattägare) skrev 2025-11-21 11:08:33 följande:Men nu är den under soffan, jag måste montera ner soffan för att komma åt honom. Ska jag lämna honom ifred eller ska jag montera ner soffan för att försöka komma åt honom? Det här är ett extra vardagsrum i källaren, så vi är inte där hela tiden, tanken var att det skulle vara hans trygga zon. Han har mat, vatten och sin kattlåda där. Jag förstår att det var dumt med den soffan, men jag tänkte att det skulle vara rummet han började i. Jag har en lya och hans filt från mitt förra hem i rummet också. Vad ska jag göra nu när vi har hamnat i den här situationen?
-
Detta. Man kan också lägga in några typ dreamies där katten har sitt tillhåll så han ser att händer innebär godis.Anonym (C) skrev 2025-11-21 11:14:21 följande:Ta det lugnt och avvakta. Låt katten vara ifred under soffan. Var där ner, fyll på mat, töm lådan, prata med katten. Kasta runt lite leksaker.
Det brukar vara en puckel att komma över, men när katten väl börjat bli nyfiken brukar det gå fort att bli kompisar.
Om han fortsätter vara rädd, ta kontakt med veterinär och se om du kan få Bonqat utskrivet. Man kan ge det i maten. Det är ångestdämpande och kan göra underverk, om man använder det under en kort period för att katten ska våga sig fram och kunna bli trygg. -
Även djärva och nyfikna katter kan behöva ett par dagar på sig innan de vågar börja krypa fram och umgås lite försiktigt med sin nya familj. Så jag tycker inte det är så konstigt att det tar över en vecka för en katt som är nervöst lagd.
Att montera isär soffan och tvinga fram katten låter som en riktigt dålig idé. Han behöver sitt trygga gömställe. -
Plugga in feliway i kontakten också.
-
Tack, det är lugnande att höra, jag började bli orolig och otålig. Har inte sett katten sedan lördag. Har inte försökt få ut honom, och har även slutat försöka titta under soffan. Det vi har gjort är: på morgonen går vi in, tänder lampan och tittar, tömmer kattlådan, byter vatten och ser att han har ätit, eventuellt fyller på torrfoderskålen. Han har ätit ganska bra och alla godbitar. Under dagen går vi in ??några gånger, sitter på golvet och läser lite och bara är, ger inte soffan uppmärksamhet och sitter lite ifrån (mer mitt på golvet). På kvällen går vi in, arrangerar mer mat i matskålen och byter vatten, lägger ut lite godbitar. Sitter en stund, släcker lampan. Haft Feliway i plugget sedan dagen innan han kom.
-
Idag köpte vi en övervakningskamera. Jag vill se katten. Kanske blir lite mindre otålig om åtminstone kan se den på film. -
Hur är situationen hos den som hade katten före er? Kan de återta den?
Den vi hämtade vår katt hos berättade att hon varit med om att en katt hon haft hand om betett sig som er och de lät katten komma tillbaka till sitt gamla hem hos henne igen. Det kändes inte ok att utsätta katten för så mycket stress. MEN då fanns det ju ett ställe den kunde komma tilllbaka till. Gör det inte det så är det ju som det är. Den här kvinnan tog hand om många katter som sedan fick nya för-alltid-hem, men hon var jättenoga med att katten skulle vara i så pass bra skick att den klarade en flytt innan hon släppte iväg den.