Anonym (Mmmmm!) skrev 2025-12-27 22:29:17 följande:
När vi träffades för många år sedan, hade vi två glasburkar där vi skrev lappar för att lägga i vår egen burk. Lapparna innehöll lite av varje men mest sexuella fantasier. När vi fick lust drog vi en lapp ur den andres burk och försökte förverkliga den andres fantasi. Det var inte alltid möjligt, men i förvånansvärt många fall var det möjligt. Ibland med några mindre justeringar. Det berikade vårt förhållande!
I övrigt pratar vi ganska mycket om sex, vad vi önskar, vad vi fantiserar om etc. Lyssna på erotiska noveller tillsammans och sedan diskutera vad som var tändande, vad som var spännande och lockande. Likaså att tillsammans se erotisk film och berätta om sin kåthet inför denna upplevelse.
Tror det är viktigt att lära känna sin partners tankar på detta område.
Lycka till!
Framför allt är ni öppna för varandra, oblyga och äventyrliga. Om den ena parten är hämmad så går det inte att tänja gränserna alltför mycket.
Min kvinna gillar inte porrfilm, analsex, att prata om sex eller att fantisera tillsammans. Men har tagit till sig att lyssna på noveller, sexleksaker och lite bondage och smisk.
Man får prova sig fram, vara modig och utmana sig själv, våga vara pinsam och anpassa sig snabbt när den andra säger nej.