I Podden Rika Tillsammans som handlar om privatekonomi gås detta ämne igenom och det de konstaterade är att föräldrar som har möjlighet att ge ett förskott på arv som ger raketskjuts åt barnens amorteringar under familjebildaråren har stor betydelse, om barnen är ansvarsfulla med ekonomin i övrigt.
Det har alltså enligt deras presentation mer betydelse och ger större trygghet att få t.ex. 500 000 kr vid 30 år än 2 miljoner när man är 55 år och utgifterna redan har minskat.
Det kan även vara roligare för en förälder att "ge med en varm hand än med en kall".
Att ge pengar till sina barn blir också allt vanligare, framförallt när räntorna var som högst för några år sedan.
2023 lät det från SBAB så här:
"Den åldersgrupp som stöttat sina barn i störst utsträckning de senaste sex månaderna är de mellan 60?69 år. Nästan hälften, 48 procent, av dem som har barn i den åldersgruppen har stöttat dem ekonomiskt. Det innebär, annorlunda uttryckt, att uppskattningsvis varannan vuxen i åldersgruppen 32?41 år tagit emot ekonomiskt stöd av en förälder. Givet antagandet att de som idag är 60?69 år var cirka 28 år gamla i snitt när de fick sina barn.
? Det är på sätt och vis förvånande att vuxna, nästan medelålders, barn fått ekonomiskt stöd i större utsträckning än de barn som precis flyttat hemifrån. Samtidigt vet vi att det är en grupp som drabbats väldigt hårt ekonomisk. Många av dem har små barn och har kanske köpt en villa de senaste åren. De som köpte en villa under 2021 har till exempel i genomsnitt fått se sina räntekostnader öka med nästan 9 000 kronor i månaden. Att få pengar från sina föräldrar uppskattas säkert men kan kanske samtidigt känns lite skamligt och det är nog inget man skryter om på kafferasten, säger Linda Hasselvik."
www.sbab.se/1/om_sbab/press/arkiv_publicering/pressmeddelande/2023-11-06_varannan_vuxen_far_ekonomisk_hjalp_av_foralder.html