8 veckors bebis sover inte på natten
Vi har en bebis här hemma på 8 veckor som inte sover på natten. BVC har slut råd
nu pratar inte vi somnar sent och har många uppvak.
antingen så sover hon inte alls fram till kl 05. under den tiden så fixar hon inte att ligga själv i säng, nest eller vagn. Inte heller sleep carrier i sängen bredvid mig. eller så sover hon korta stunder (max 30 min) några gånger under natten om man gungar henne. men det är endast vid ca 23 Sen en gång vid 02 och sen vid 05 och en vid 07. inte uppvak undan dom korta stunderna hon sover
hon har gaser vi och gör allt för att hjälpa. Massage, gympa, värme och ibland pysventil. men inte bara därför som hon är vaken.
vi har även ett annat barn som har uppvak under natten så för jag och min man så kan vi inte riktigt alltid turas om. Men sen bebisen föddes så ska vi vara glada om vi får 2-3 timmar sömn per natt.
önskar tips.
saker som - ja så är det men det går över.
- hon är så liten än så det är så det är
- det blir bättre
osv undanbedes!