• Anonym

    Jag är så lättirriterad!

    Förresten, jag måste bara säga, att det har känts bra idag också för mig, tack vare rosenrot! Jag känner mig mer som en "vanlig människa". Jag är inte superglad hela tiden, men rosenroten tar faktiskt udden av irritationen! Värt att prova!

  • Anonym

    Hej Anonym (gravid), jag vet faktiskt inte om man får äta det när man är gravid... Det får vi ta reda på! Om man får det, tycker jag att du ska prova.

    Jag tror inte att jag var så "farlig" när jag var gravid, utan mina besvär kom efter, när mitt andra barn var bebis... Och hade nog att göra med att jag var så trött, så trött, för att han inte sov.

    Dina problem är kanske hormonbesvär, men inte gör det vardagen roligare... Kram på dig!

  • Anonym

    Anonym (blir galen), så härligt! Har du pratat med BVC?

    Jag har också haft det lugnt den här veckan, sen jag började med rosenrot. HOPPAS att det håller i sig!

  • Anonym

    Anonym (argbiggan), det låter som att din sambo klarar sig ganska bra, det är inte honom du blir irriterad på? Det är ju i så fall jätteskönt... Men det måste ändå vara jobbigt att bli så arg hela tiden... Ja, visst är vi många, och det är skönt att veta att man inte är ensam.

    Ja, Anonym (en till...), köp Rosenrot! Du måste berätta hur det känns sen! Jag har inte blivit nån ängel, jag blir fortfarande arg och irriterad, men den där irritationen som HELA tiden surrade i bakhuvudet, är faktiskt borta! Hoppas att det beror på rosenroten, eller så har jag bara en bra vecka...

    Anonym (blir galen), lycka till på BVC! Kom tillbaka sen och berätta hur det gick!

  • Anonym

    Anonym (GALEN!!), så känner jag också. Jag vill också kolla upp alla värden först, innan jag ger mig på antidepp. Jag har också funderat mycket på både sköldkörteln och b-vitamnbrist... Jag äter också b-vitamin (alla sorterna, inte bara B12), samtidigt med rosenroten.

  • Anonym

    Mrs Jane Doe, så jobbigt att dina humörsvängningar har lett till att ni inte ska ha fler barn... Men skönt ändå att det funkar hyfsat för er, det verkar som att din man är väldigt förstående!

    Min man tar också ganska mycket, är väldigt "snäll", men jag mår ändå så dåligt av att jag påstår att han gör fel, än här, än där, när det egentligen är MIG det är fel på!

  • Anonym

    Hej anonym (GALEN!!!) Var inte rädd för "lyckopiller", det är inte så farligt som det låter och du blir INTE beroende!! En depression utlöses ofta av någon traumatisk händelse i din vardag. Vissa människor har lite lägre motstånd mot motgångar..själv kom jag ihop mig med min chef, det var allt annat än trevligt att gå till jobbet. Även om vår relation blev lite bättre, så fortsatte jag att må dåligt. Till slut tog jag mod till mig och ringde en psykologisk mottagning. Var rädd att dom bara skulle avfärda mina problem, men döm min lättnad när doktorn sa att jag hade alla klassiska symptom på en depression. Fick äta Citalopram i nästan ett år, trappade själv ner dosen när jag kände mig bra. Jag har mycket att tacka medicinen. Observera dock att jag inte rekommenderar att äta den vid graviditet eller amning, hör med läkare först. Slutade själv helt med medicinen när jag blev gravid. Mitt barns födelse och första tid var mycket jobbigt och jag fick tillbaka mina depressionssymptom. Ammar dock fortfarande och får därför ingen medicin utskriven..men det går framåt. känner dock igen mig när ni pratar om humörsvängningar, det mesta går ut över mina stackars katter...kanske tur för min sambo det...hihi!

  • Anonym

    Anonym (GALEN!!!), ja, jag tycker att humöret har blivit bättre nu, men jag kan ju inte säga om det är rosenroten eller b-vitamin... Jag tar båda samtidigt. Fast jag känner mig ändå inte okej, för jag är så himla TRÖTT! Jag är inte riktigt lika irriterad, men det är svårt att hålla humöret uppe när man inte känner sig särskilt pigg.... Kanske skulle ta och kolla hos en dr ändå. Men jag väntar tills efter sommaren, så att de ordinarie är på plats.

  • Anonym

    Vi sitter i samma båt.. jag är också väldigt lättirriterad, förstår inte hur min stackars sambo/älskling ska stå ut med mig, för jag är nog inte den gulligaste livspartnern just nu... Fick lagrigan utskrivet av min läkare, något som skrivs ut mot lite av varje åksjuka,klåda.. mm. det ska tydligen vara lugnande, men jag har då inte märkt någon skillnad. Däremot fick jag taktil-massage av min svär-moster vilket var helt underbart.. så skönt att få känna sig lite lugn och sova bättre.. en stund i allafall. Funderar på att börja med gravid-yoga, det ska tydligen vara bra..

  • Anonym

    Hej!

    Ja, Argbiggan och syster, Rosenrot finns på hälsokost. Köp en som är extra stark bara! Annars märker man inte av den. Jag har Naturapotekets, men det finns lite olika.

    Kram på er!

Svar på tråden Jag är så lättirriterad!