• Tesie

    :-( hål i en tand.. tror jag

    Jag är så ledsen

    Jag borstar min sons tänder VARJE dag, inte massa onödigt små ätande eller något sådant. Men ÄNDÅ idag när jag borstade hans tänder så såg jag som en grop i tanden, tror det är ett hål.

    VARFÖR, jag borstar ju hans tänder, han äter inte massa söta saker, saft och sådant! Han dricker vatten till maten och så!

    Så VARFÖR?!

    Någon annan i samma sits!?

    / ledsen mamma

  • Svar på tråden :-( hål i en tand.. tror jag
  • Tesie

    Jag är inte 100% säker, men nästan asså, det är en fördjupnad med kanter lixom, uppe vid tandköttet, det är övre vänster hörntand!

    Tycker med det är konstig,t men en kompis sa att hennes dotter fick hål lätt fast de borstade noga. Tandläkaren hade sagt att vissa barn saknar emaljen på mjölktänderna så det lätt blir hål fast man borstar noga!



    Man kunde visst pensla med ngn skyddande yta då!

  • Tesie

    Lola, tack ska du ha! Hoppas verkligen på det! Ska iallafall ringa tandläkaren imorrn o be de kolla!

  • Tesie

    Haisan!

    Ja det är ingen brun fläck, det ser snarare ut som att man lixom slagit bort en bit mitt på tanden lixom.. en grop med kanter!

    Valkyriia.. ja jag har med hört det där att en del barn lätt får hål i tänderna fast man borstar de noggrant o så! Sonen ska till tandläkaren på torsdag,får se då vad det är!

    Tack för era svar! kram

  • Tesie

    Madick

    Skönt man ej är ensam *ler*

    lillalillajag

    Jaha så det kan vara så, vad skumt o jobbigt

    Ja vi får väl se om en timme vad de säger hos tandläkaren! Sonen ska dit idag!!

  • Tesie

    Sådär då var vi tebax från tandläkaren!

    Det var inte ett hål *skönt* utan hans tand var lite mjukare på ett ställe så det blev en grop med kanter lixom. Så vi ska borsta noggrant där så det inte blir ngr matrester kvar!

  • Tesie

    nicos mamma, jo jag ska erkänna att jag pustade ut

Svar på tråden :-( hål i en tand.. tror jag