Det finns något som kallas Pool clean, det är ett rengöringsmedel som man ska använda när poolen ska göras ren inför vintern, man tömmer poolen och ¨skurar¨ så att den är fräch inför nästa år. Men det känns som en sista utväg. När Chock klorerade ni poolen senast. Vi fick göra det flera gånger uder förra året, när det var som varmast. Hur hög är klor koncetrationen, du skrev att ph balansen var bra. Det finns ett test för kloret också.
Det finns alternativ, man kan använda syre istället för klor. Det hade vi i början men bytte för att klor var billigare.
Du skrev att ni lägger i en tab, klor /dag, låter mycket. vi klorade men 1 tab varannan dag och 1 ml aktivator/1000 l en gång/vecka. Vi hade en pool på 10 000 L.
Vet ju inte vad ni har det kanske varierar från pool till pool men det var så vi gjorde. Lycka till.