Inlägg från: mästerkattenistövlar |Visa alla inlägg
  • mästerkattenistövlar

    Dreadlocks?

    TS- kolla på www.dreadheadhq.com Där finna jättetydliga beskrivningar för hur du gör själv. (billigare)
    Dessutom kan du då själv bestämma hur hårt du vill göra dem, och då kan du också kamma ur dem lättare. Jag har haft dreads 5-6 ggr, och alltid kammat ur dem. Håret slits ju, men mår bra efter en toppning.

  • mästerkattenistövlar

    TS- det är faktsikt jätteenkelt, men har man pengar så är det såklart bekvämare att någon annan får lite mjölksyra i armarna.

  • mästerkattenistövlar

    TS- Om du gör det själv kostar det en kam från en djuraffär. Vad kan det vara?, 100:- MAX.
    Allt sånt som det tipsas om på hemsidan är ju bara för att DE ska få sälja det. Man behöver inget särskilt vax, inga sprayer eller så.

    Om man verkligen vill ha vax (för att få dreadsen att ligga ner i början) så funkar Sweet Georgia Brown kanoners, finns att köpa på HM.

Svar på tråden Dreadlocks?