Inlägg från: Bebis Anna |Visa alla inlägg
  • Bebis Anna

    vad tycker ni om utekatter i bostadsområde?

    katter är inte gjorda för o vara innomhus...precis som alla andra djur ska dom få vara ute. har man hund så kan man släppa ut dom så dom får springa av sig, men gå m. en innekatt m. koppel utomhus det tycker jag är fel...dom ska springa fria ute o komma in när dom behöver mat.

    har man utekatt så är de ju fördelar om man bor på landet, då kissar o bajsar dom inte på andras egendom. men jag tycker inte katter bara ska vara inomhus...känns lite taskigt enligt mig.'

    nu kanske massa kommer o säger typ oh men kaniner har man ju i bur o sköldpadda i akvarium är inte de taskigt. jo visst e de det..men jag skaffar inte såna djur heller.

  • Bebis Anna

    folk skaffar sig katter o skiter i dom...förjävligt...då måste du en jägare göra nått åt saken, annars e sandlådorna verkligen överfulla m. skit.

Svar på tråden vad tycker ni om utekatter i bostadsområde?