Inlägg från: Thalis |Visa alla inlägg
  • Thalis

    Är adoption moraliskt rätt eller fel?

    TS: Kan bara hålla med Smurfan! Innan du börjar slänga påstående runt omkring dig så bör du ta reda på vad en adoption verkligen är och vad det handlar om!


    Vi som adopterar gör det av samma orsak som biologiska föräldrar skaffar barn,varken mer eller mindre!
    Och ja du har helt fel ! Vad är det omoraliska i att adoptera? Adoption har funnits lika länge som mänskligheten och det kommer alltid att göra!

    Alla som adopterar är inte personer som inte kan få biologiska barn Och adoptivbarn är ens egna barn,inte kommer mina barn att vara grannens utan makens och mina!


    Vi kommer att adoptera från Colombia och de barn som adopteras internationellt är barn som inte får föräldrar i landet,Colombianska par har alltid prioritet. Med andra ord så är det inte alltid bäst att stanna i ursprungslandet istället för att adopteras till kärleksfulla föräldrar.


    För övrigt håller jag med Smurfans inlägg!


    Smurfan:Alltid lika klok

  • Thalis

    Ju mer jag läser TS första inlägg desto mer skrattar jag!


    TS: Hur kan du påstå att de flesta som adopterar säger sig göra det för att hjälpa ett barn?


    Har du någonsin varit i adoptionsforumet?


    Vet du hur hur mycket folk utsätter sig för och hur många år av smärta och besvikelser adoptivföräldrar genomgår innan det känner sig redo att adoptera?


    Jag blir väldigt förolämpad av dina påstående!


    Vad f*n vet du om vad maken och jag har genomgått innan vi komma fram till beslutet att adoptera? Svar: Inte ett skit!!!

Svar på tråden Är adoption moraliskt rätt eller fel?