Inlägg från: Filur |Visa alla inlägg
  • Filur

    Stryphalsband/koppel

    Ni som skriver helstryp, skulle ni själva vilja ha det om halsen när någon rycker till???

    Stackars hundar som ni använder det på.

    På våra Bearded Collie använder vi sydda tyg/nylon halsband som inte stryper. Skulle jag haft en hund som drar mycket skulle han haft sele.

  • Filur

    Skaffar man hund och hunden drar får man träna den till att låta bli.

    Selen är då ett bra hjälpmedel eftersom den INTE fördärvar nacken på hunden som ett ryck i ett halsband(speciellt stryp) gör.

    Jag har tränat lydnad med massor av hundar, då även med mina föräldrars Newfoundland som vägt sisådär 70kg. Detta har gjorts med halvstryp, aldrig med helstryp.

    Jag har tyvärr (som jag skäms över) egen erfarenhet över hur det kan sluta när man använder stryp och rycker för mycket. Min första Beardis fick nackproblem som äldre vilket vi fick medicinera. Detta pga av att instruktörerna på den tiden lärde ut att man skulle rycka i hunden och även visade på hundarna hur det skulle gå till.

Svar på tråden Stryphalsband/koppel