Inlägg från: Tristanya |Visa alla inlägg
  • Tristanya

    Visste ni detta om pulvermos!?!

    kanske är dax att anmäla till livsmedelsvärket? sådär får det väl endå inte gå till? låter lite väl osanolikt att det ska gå till så..
    vi köper iaf inte Felix pulverpotatismos, vi kör på ICAs

  • Tristanya

    nu lägger sig min sambo i denna diskutioN! han jobbar på en livsmedelsfabrik o han säger att det mycket väl kan vara så att dom maler sönder "sutten" potatis o gör det till pulverpotatismos!.. han säger att man kan häva i både det ena o det andra för att "fixa" smaken!

    t.ex. att dom absolut inte använder de finaste tomaterna etc för att göra te.x. ketchup!

    men jag tycker det låter äckligt!

  • Tristanya

    bra skrivet --> listo man kan ju börja undra vad syftet med denna tråd är! jag tror knappast det uppmuntrar till att folk ska köpa och äta mer Felix pulverpotatismos iaf! haha

  • Tristanya

    ingen som undrar hur livsmedelsverket (o alla de där som åker o kollar så allt går rätt till o sköts på rätt sätt) kan godkänna allt detta som tagits upp i denna tråd?
    vart går gränsen för vad som INTE får produseras till mat?

    men iof så hör man ju om folk som hittar både det ena o det andra i sina paket! *blä*

Svar på tråden Visste ni detta om pulvermos!?!