Inlägg från: anime |Visa alla inlägg
  • anime

    Innekatt.

    Köp en raskatt som är avlad att vara lugn och gilla "innelivet". Jag tipsar om Ragdoll - min drömras. Kostar en slant men ooooh så mysiga.

    Jag har två bondkatter som vi har som innekatter. De har klätterträd inne och deras innebehov kommer alltid i första hand. Om du inte är beredd att möblera din lägenhet så att en innekatt kommer att trivas så kanske du ska tänka om.


    4 oktober - kanelbullens dag!
  • anime

    Åh, maine coon är också såå fina!


    4 oktober - kanelbullens dag!
  • anime

    Jag menar att man kanske får stå ut med att ha ett klätterträd i vardagsrummet och flera ställen där de kan krypa in. Vi har gjort om delar av en bokhylla till kattmyshörna och har ett klätterträd från golv till tak. Raskatter brukar ju vara lugnare av sig (iaf vissa). Det finns en risk att bondkatter blir understimulerade om de får gå inne utan att asysselsätta sig, men det är ju olika från katt till katt!


    4 oktober - kanelbullens dag!
Svar på tråden Innekatt.