Inlägg från: palmblad |Visa alla inlägg
  • palmblad

    Rejält bakslag i potträning

    Jag började potträna min nyblivne 2-årige son. Han hajade direkt o tyckte det var jättekul, så vi gick några gånger under dagen o han kissade flera ggr. Gick t.o.m själv. Det var igår. Idag är han helt förtvivlad över att se pottan. Jag var beredd på bakslag, men inte så hårt.
    Har även en son på 4 år som är autistisk o som inte alls är torr. Nu känns det som om lillebror aldrig ska bli torr, med tanke på storebror och bakslaget.
    Gick jag för mycket med honom igår? Han tyckte ju om det, så jag ökade på lite. Vi har pausat ett par timmar, men nu får vi väl pausa ett par dagar?

  • Svar på tråden Rejält bakslag i potträning
  • palmblad

    Jag stressar absolut inte, men vill inte pausa så han helt glömt det. Jag vill inte barn ska ha blöja längre än nödvändigt.

  • palmblad

    Vi testade på skoj nu ikväll igen och han satt på pottan 2 ggr, dock utan att kissa.Då hade han väl bara en dålig dag, men vi tar det lite lugnare ändå.

Svar på tråden Rejält bakslag i potträning