Kvinnans
Jag säger inte att mannen är HELT utan ansvar, men eftersom de valt ett preventivmedel som endast kvinnan kan ta så måste ju ansvaret ligga hos henne. Det GÅR faktiskt att fördela ansvarsbördan "ojämt" i ett förhållande, för i ett förhållande ska man kunna lita på varandra.
Om mannen i det här fallet ska ha ett ansvar måste ha kolla varje dag att hon tagit pillret, eller uppmana henne eller påminna. Det låter tjatigt.
En del (som skrivit i andra trådar) verkar också tycka att om nu inte mannen vill ha barn så måsta han skydda sig också. Det verkar ju sunt i ett stabilt förhållande
*ironi*.
Men, känner man inte att man kan lita på sin partner och därför måste ha koll - ja, då kanske man inte ska vara ihop...eller?!