Plexus skada
Min tjej fick som nyfödd septisk artrit (pga slarv med hygienen vid nålsättning/provtagning), fick liknande symtom som en plexusskada. Vi fick samma träningsprogram som plexusskador får och det tog 7 månader innan hon kunde röra armen normalt. Första 3 månaderna "hängde" armen bara. Sedan började hon kunna böja armbågsleden, därefter tog det ett tag innan hon började "hålla handleden själv" (fick en skena/ortos för att hålla handen i normalläge) och sedan började hon röra handen upp och ned samt hålla den i normalläge (förut hängde handen bara nedåt).
Vår dotter föddes i maj och inte förrän december kunde hon sträcka armen ovanför huvudet. OBS! Vår tjej fick alltså blodförgiftning där bakterierna fick fäste i axelleden och varet tryckte på nerver/muskler/bindväv. Hur har ni tränat och hur ofta? Vi tränade morgon och kväll själva. Besök hos sjukgymnast varannan vecka i 2 månader.
I dagsläget är lillan 2,5 år och rör armen normalt men saknar ledkula och överarmen är deformerad längst upp intill axelleden (syns inte utanpå). Det är stor risk för skador på armens tillväxtzon och pga att ledkulan saknas så kan hon få inskränkt rörlighet MEN vi hoppas på det bästa och tror att hon får behålla sin rörlighet och att hon får normal längd på armen.