• Madge

    Hur organiserar ni era foton på datorn?

    Sitter här och funderar på hur jag ska lägga upp bilderna på datorn, det börjar bli hemskt många att hantera... Trodde jag hade ett system, men måste komma på något bättre!

  • Svar på tråden Hur organiserar ni era foton på datorn?
  • R Franklin

    Kan väl passa på att berätta hur jag gör. Lägger bilderna i kataloger döpta efter datum och händelse. Taggar sedan bilderna i Adobe Photoshop Album på vad bilderna innehåller (Vilka personer tex).

    För backup (Som folk halkat in lite på här oxå) kör jag automatisk backup av alla bilder till en annan fysisk hårddisk en gång om dygnet. Dessutom gör min laptop en kopia av alla bilder varje gång den startas (Annan fysisk dator). Några gånger per år bränner jag ut mina bilder på DVD och lägger hos föräldrarna (Annan fysisk lokal). Totalt rör det sig om en ca 25000 bilder.

  • IntravenösFylletös

    har allt i mappar... och undermappar
    ex
    Kasper 06
    ->okt06
    ->nov06

    blandat
    ->jag->magen->vikten (asså en massa mappar i mapparna)

    asså organiserat efter vad det är för bilder
    och givetvis är all namngina med datum och grejer.. så jobbig jag vet


    My name is flaxen...paraflaxen
  • Miiiaaa

    I årsmappar först:

    "Bilder 2005"
    "Bilder 2006"

    Sen i undermappar:

    "Rom"
    "USA"
    "Emmas inflyttningsfest"
    "Elins student"

    osv....

  • IntravenösFylletös

    just det; självklart har ja en extern hårddisk som ja lägger alla bilder på


    My name is flaxen...paraflaxen
  • frkannelie

    är det bättre me en extern hårddisk eller skivor???
    Såg idag i Elgigantens blad att dom hade en 250 gb extern hårddisk för 990 kr. Nån som vet om den är bra???

  • IntravenösFylletös
    frkannelie skrev 2006-11-20 14:13:03 följande:
    är det bättre me en extern hårddisk eller skivor???Såg idag i Elgigantens blad att dom hade en 250 gb extern hårddisk för 990 kr. Nån som vet om den är bra???
    jag har en på 100Gb och kraschar burken, så finns allt på den externa kvar...
    My name is flaxen...paraflaxen
  • R Franklin

    frkannelie:

    Beror på hur du skall använda den. Skall den vara ständigt inkopplad är den INTE säkrare, snarare tvärtom. En intern hårddisk är säkrare och framför allt lättare att rädda om det skiter sig! Använder du en extern som backup där du kopplar in den, gör backup och sedan kopplar ur den så fyller den sin uppgift bra då den är skyddad ifrån virus när den är bortkopplad.

  • frkannelie

    R Franklin: ja just ja....men vad tror du om den där på Elgiganten???

  • R Franklin

    frkannelie:

    Svårt att säga något om en specifik modell. Det enda jag kan säga är att du får en intern 250Gigs disk för 700:- som är både snabbare och säkrare/stabilare. Skulle bara rekommendera en extern disk om det är för ren backup där disken sedan stängs av och kopplas ur.

  • Alle
    R Franklin skrev 2006-11-20 14:50:31 följande:
    frkannelie:Svårt att säga något om en specifik modell. Det enda jag kan säga är att du får en intern 250Gigs disk för 700:- som är både snabbare och säkrare/stabilare. Skulle bara rekommendera en extern disk om det är för ren backup där disken sedan stängs av och kopplas ur.
    Måste då få fråga - vi har en i stort sett tom burk med 160 Gig på inkopplad i nätverket, det är köksdatorn som används i stort sett uteslutande för surfning, lite bildbehandling och till att lyssna på musik.
    Den har ett komplett Nortonskydd.

    Kan det vara en idé att istället för att köpa en extern backupdisk, använda denna som lagringsenhet?
    Jag kan ju alltid hämta upp de bilder jag vill jobba med via nätverket...

    Självklart så bränner vi även på DVD.
  • spunken habe


    Ja det var ju något nytt, att interna diskar är säkrare...

    Hur tänker du då ?

    /Spunkenhabe
  • R Franklin

    spunken habe:

    Antar frågan var ställd till mig. Interna diskar sitter mer skyddade, de får bättre kylning och framför allt så är chansen större att lyckas rädda filer ifrån den om den kraschar än ifrån en USB disk. Pratar utifrån egen erfarenhet på det sistnämnda. USB gränssnittet stödjer inte alla disk operationer som de filräddningsverktyg som finns att tillgå kan använda för att försöka rädda data. I mitt fall slutade det med att jag fick plocka ur disken och montera den på IDE interfacet istället och på så sätt rädda filerna. Dessutom får man större disk för pengarna.

  • spunken habe


    Tja det var ganska länge sedan.

    Och att en hårdisk skulle få bättre kylning i en dator stämmer inte alltid.

    De flesta datorer som man köper i butik har endast ett fåtal fläktar, dessa inte optimerade för att transportera luften ur burken, utan endast placerade på komponenter som grafikkort processor, nätdel, Sällan har hårdiskarna en egen fläkt.

    Många av dagens lite större/dyrar externa diskar har fläkkylning . Och externa lösningar som min 1TB har större och kraftigare fläkt än de flesta datorer.

    De flesta program som reparerar korruptra partitioner fungerar i både windows och osx miljö. Där självfallet usb 2.0/firewire 400/800 stöds.

    Att det är billigare per mb, sant. Annars är det exakt samma diskar men med ett annat interface.

    tar hellre en extern disk i "hot swap" läge än en intern disk.

    /SpunkenHabe
  • DaMungo

    mappar med månadaden sen döper jag korten i mappen till när de är tagna

Svar på tråden Hur organiserar ni era foton på datorn?