borderline+psykoser
Min kompis har borderline och får även psykoser emellanåt. Är detta vanligt förekommande om man har borderline? Ni som har detta,brukar ni också få psykoser?
Min kompis har borderline och får även psykoser emellanåt. Är detta vanligt förekommande om man har borderline? Ni som har detta,brukar ni också få psykoser?
vi har ingen kontakt idag men jag hörde ryktesvis att hon slutat för ett tag sen. jenny heter hon,. smal, ganska kort, brunt hår. 83a.
kozzan - Nej då vet jag ej vem det är.
emmye- okej...skriver i din gb istället så vi inte snor hela tråden
Jag har borderline men får inga psykoser....
Det är ingen fara att ni skriver och diskuterar i "min" tråd jag tycker det är intressant att läsa, tolka mig rätt nu,menar inte att det är kul att ni är sjuka.
pufff
tycker att det är intressant med psykiatrin, har haft praktik o man ser på människor på ett helt annat sätt, så synd om många, hemskt med psykiska sjukdomar.
emmye: Är det cisordinol du får som injektioner? Jag fick det en lång period och det funkade skapligt. Fick dock väldiga biverkningar(extrapyramidiala), iaf så blev jag för 3 år sedan satt på leponex och har inte haft (inga svårare iaf) psykotiska symptom på lika lång tid, ändå har jag varit helt utan neuroleptika i snart ett halvår.
Är schizoaffektiv men lever idag ett alldeles "vanligt" liv vilket ingen (allra minst jag själv) trodde för några år sedan var möjligt.
Önskar dig all lycka till!
sommarmamman
Jag fick cisordinol, risperdal och en annan injektion som jag inte kommer ihåg vad jag heter. Leponex kan man ta det som injektion? Hur länge åt du den medicinen?
emmye:
Jag vet inte om det går att ta leponex som injektion faktiskt men för mig funkade det kanon att ta i tablettform. Min psykiater sa att om det inte vore för risken med blodbildsförändring så skulle leponex va förstahandsval vid de flesta djupa och långvariga psykoser. Alltså, den är j-t effektiv men tydligen krävs att man provat minst tre olika neuroleptika och i olika kombinationer för att öht få prova leponex.
Själv har jag provat:
Trilafon
Risperdal
Haldol
Zeldox
Cisordinol
Nozinan
Leponex
Leponex åt jag i ca 2 1/2 år( har varit sjuk sedan sena tonåren och har ätit neuroleptika sedan äldste sonen föddes för 5 1/2 år sedan) efter insättandet och då i gradvis minskande dos det sista året enbart en låg underhållsdos. Slutade då min yngste son föddes i somras (leponex är OK under graviditet men ej under amning) och klarar mig nu på ergenyl(stämningsstabiliserande) samt nozinan vid behov. Har även cisordinol att tillgå men det har hittills aldrig behövts.
Berättar gärna mer om du vill veta!
sommarmamman
Nu kom jag på fler mediciner som jag har provat och det var 5 av dom du skrev. Jag fick psykoser av dom endå,men inte lika djupa om du förstår vad jag menar. Vad glad jag blir att du mår bättre idag Är det ok om jag skriver till dig privat?
Självklart får du skriva till mig, menar du här på FL? Är relativt ny på sajten och har inte kläm på alla funktioner än.
Får jag fråga hur du mår idag/nu? Du är ju så ung med framtiden för dig så all hjälp borde ju vara dig prioriterad! Det tog mig många år innan jag fick bukt med och makten över min sjukdom.
Jag kan skicka min mailadress om du vill.
Sommarmamman
Vill ej förstöra ts tråd. Så jag skickar ett privat mail till din inbox
sommarmamman
Nu har jag skickat ett mail till din inbox eftersom du inte har någon gästbok.
kan nämna att leponex är en supermedicin men fungerar oftast inte så bra på personer m borderline eftersom de gärna slutar ta tabletter och det är enda sättet att inta medicinen på. den finns inte i injektion men förhoppningsvis kommer det