Sömnutredning?
Hej
Det låter nästan lite pretentiöst att "sömnutreda" ett så pass litet barn, med tanke på att barns sömn ändrar sig under barnets hela utvecklingstid.
Inte ens om man misstänker något allvarligt fel, hjärnskakning eller andra saker som har m hjärnan att göra, gör man det.
Sover hon bara tjugo minuter om dagen på dagen, förstår jag att hon förmodligen är helt övertrött och därför har flera uppvaknandet nattetid.
En sovperiod om ca 1-2 timmar per dag mitt på dagen är normalt, oftast fördelat på förmiddags och eftermiddagsvila. Då får kroppen vila och får en lugn o fin rytm som också ger en betydligt bättre nattsömn.
Vad gör ni när hon vaknar om natten ?
Låter ni henne somna om själv, eller tar ni upp henne ?
Risken är att det hela blir en ond cirkel och att hennes dygnsrytm rubbas om man tar upp henne vareviga gång hon vaknar.
Men som sagt, sova middag på dagen uppdelat på två tillfällen är det bästa.